11 büyükşehir belediye başkanından Konya deklarasyonu

Millet İttifakı’nın CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, yerel yönetimlerden sorumlu CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun öncülüğünde Konya’da buluştu.

Başkanlar yayımladıkları ortak deklarasyonda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen mahpus ve siyasi yasakla ilgili birlik iletisi verildi; “İktidar mensuplarının, hem Türkiye hem de dünyada reaksiyon çeken bu anti-demokratik kararı savunması ve adeta üst mahkemelere, kararın onanmasına dair medya üzerinden bildiriler vermesi olayın vehametini ortaya koymaktadır. Mevcut rejiminin vesayetçi yargı düzeneğiyle saldırısı Türkiye demokrasisin bekasına bir hücumdur. Genç jenerasyonların geleceğine bir hücumdur. Topluma, toplumun seçme hakkına kumpas kuran bir şantajdır. Bu şantaja boyun eğersek ülkemizi geri dönülmez bir karanlığa taşıyacaklar. Bu şantajı kabul etmeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz” sözleri kullanıldı.

“Bizler, bu iktidar devrinde suikast teşebbüslerine, linçlere, ataklara uğramış lakin yılmamış, teslim olmamış, boyun eğmemiş; dirayetle, basiretle Millet İttifakının mimarı olmuş, demokrasi cephesini genişletmiş, Altılı Masada büyük bir Türkiye İttifakı kurmuş Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde seçilmiş Belediye Liderleriyiz. Bu seyahatte Genel Liderimiz Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’na sonuna kadar güveniyoruz” denilen deklarasyonda, “Altılı masanın 2023 yılında ülkemizi seçim zaferine kavuşturacağına olan inancımız da tamdır” denildi.

TIKLAYIN – İmamoğlu: Gerekiyorsa yanacağız fakat o umut ışığını asla söndürmeyeceğiz

11 büyükşehir belediye liderinin yayımladığı deklarasyon şöyle:

Türkiye’nin en büyük 11 kentinin Büyükşehir Belediye Liderleri olarak, 39. buluşmamızı bu defa Konya’da gerçekleştirdik. Müsamahayı,  herkese ve her fikre açık olmayı, toleransı Anadolu coğrafyasına işleyen, Mevlana Celaleddin Rumi’nin kentinde, vuslatın 749. yıldönümünde, Konya’da çalışmamızı tamamlamaktan son derece mutluyuz.

Bugün kuşkusuz gündemimizin yegane unsuru, iktidar eliyle yönlendirildiği çok açık olan yargı kararlarının ülkede yarattığı tedirginlik ve kaostu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Ekrem İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 ay 15 günlük mahpus ve siyasi yasak cezası bunun son ve en ağır örneklerinden biridir. İktidar mensuplarının, hem Türkiye hem de dünyada reaksiyon çeken bu anti-demokratik kararı savunması ve adeta üst mahkemelere, kararın onanmasına dair medya üzerinden iletiler vermesi olayın vehametini ortaya koymaktadır. Mevcut rejiminin vesayetçi yargı düzeneğiyle saldırısı Türkiye demokrasisin bekasına bir taarruzdur. Genç nesillerin geleceğine bir taarruzdur. Topluma, toplumun seçme hakkına kumpas kuran bir şantajdır. Bu şantaja boyun eğersek ülkemizi geri dönülmez bir karanlığa taşıyacaklar. Bu şantajı kabul etmeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz.

Belli ki iktidar, 2023 Genel Seçimlerinde siyasi uğraşını mertçe yapmak yerine, yarışa ‘avans’ alarak başlamak istemektedir. Kuşkusuz bu, seçimleri kaybedecek olmalarından dolayı duydukları paniğin ve telaşın tezahürüdür.

Ancak bu eforları aykırı tepmiş, millet iradesine Saraçhane’de başkanlarıyla sahip çıkacağını göstermiştir.

Hoşgörünün merkezi Konya’dan bir defa daha; devleti iktidar hırslarıyla kendi aygıtına çeviren, ülkeyi despotik bir karanlığa götürmek isteyenlere seslenmek isteriz:

Geçmişte milletimizin demokratik iradesini sekteye uğratmayı amaçlayan birçok hukuksuzluk ve birçok anti-demokratik müdahale gerçekleşti. Bugüne kadar muktedirlerin kendilerine vehmettikleri sınırsız güçle siyaseti dizayn etme uğraşları her vakit milletimizin vicdanına çarparak bertaraf oldu. Hiçbir hukuksuzluk, hiçbir siyasal mühendislik milletimizi tarihi rotasından saptıramadı. Bu karar da Türkiye’yi rotasından çeviremeyecektir.

Milletimizin ferasetine, basiretine, vicdanına, irfanına itimadımız tamdır. Millet kendi iradesine sahip çıkacak, kendisine sınırsız güç vehmedenlere sandıkta tarihi bir ders verecektir.

Hatırlatmak isteriz ki bizler 1980 darbesinde kapatılmış, mallarına el konmuş, yöneticileri yargılanmış, gençleri azap görmüş lakin iradesini asla teslim etmemiş, her darbeden, taarruzdan küllerinden yine doğarak yükselen Cumhuriyet Halk Partisinin evlatlarıyız. 

Bizler, bu iktidar devrinde suikast teşebbüslerine, linçlere, akınlara uğramış lakin yılmamış, teslim olmamış, boyun eğmemiş; dirayetle, basiretle Millet İttifakının mimarı olmuş, demokrasi cephesini genişletmiş, Altılı Masada büyük bir Türkiye İttifakı kurmuş Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde seçilmiş Belediye Liderleriyiz.

Bu seyahatte Genel Liderimiz Sn.Kemal Kılıçdaroğlu’na sonuna kadar güveniyoruz.

Altılı masanın 2023 yılında ülkemizi seçim zaferine kavuşturacağına olan inancımız da tamdır.

Unutmayın “Hiç bir koltuk, Türkiye’nin demokrasisi, milletin huzuru ile oynamaya değmez. İktidarın misyonu, huzur ve sükûn içinde toplumu seçime götürmektir. Yapay krizlerle halkımızı germek, toplumsal tepkilere yol açacak kararlara imza atmak bu süreçte hiç bir kişi ya da kümeye yarar sağlamayacaktır. 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, hizmet ettiğimiz 40 milyondan fazla yurttaşımızın yanında olduğumuzu, onların her kaygısıyla dertlendiğimizi ve tahlil projelerimizi hayata geçirdiğimizi tekrar vurguluyoruz.”

Adalet, demokrasi, hak ve hukuk yolunda el ele, kol kola, omuz omuza yürüyerek bu birlikteliği daha da büyüteceğiz ve gelecek hoş günleri birlikte kucaklayacağız.

Bu yolda, daima birlikte neler yapacağımızı da herkes görecek. Atatürk’ün dediği üzere “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz beşerler vardır. Ben hiçbir vakit umudumu yitirmedim.” Biz de umudumuzu hiçbir vakit yitirmeyeceğiz.

Milletimiz de umudunu asla yitirmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir