14 milyon liralık vurgun yapan tefeciler tutuklandı; borçlu müzisyen intihara kalkışmış

Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Çaba (KOM) Şube Müdürlüğü’ne bağlı Mali Ofis Amirliği grupları, tefecilik yapan 2 farklı şebekeyi, 6 aylık teknik ve fiziki takibin akabinde deşifre etti. Her 2 şebekenin de tefecilik yolu ile 35 bireyden 14 milyon TL haksız kar elde ettiği tespit edildi. Savcılığın şüpheliler hakkında gözaltı kararı vermesinin akabinde harekete geçen gruplar, 8 Kasım’da düzenlenen operasyonda 17 kişiyi gözaltına aldı. Adreslerde yapılan aramalarda ise ruhsatsız 3 tabanca, 1 otomatik av tüfeği, 10 şarjör, silahlara ilişkin 257 fişek, 5 milyon 277 bin lira meblağında 78 senet ve çek, borçlu kısmı boş ve imzalı 16 senet, farklı şahıslara ilişkin 43 tapu evrakı, 22 araç satış mukavelesi ile çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi.

AYLIK YÜZDE 10 FAİZ

Operasyonun ardından kuyumcu Mehmet Baygın ile oğlu Turan Mesut Baygın’ın, akrabaları ile birlikte tuzaklarına düşürdükleri mağdurları altın borçlandırarak tefecilik yaptıkları ortaya çıktı. Şüphelilerin, mağdurlara altın fiyatı üzerinden nakit para verip, aylık yüzde 10 faiz uyguladıkları öğrenildi. Şebekenin, borcunu ödemeyenleri ise tetikçi olarak tuttukları Yetenekli B. (44) aracılığıyla tehdit ettikleri öne sürüldü.

BORCU 22 GRAMDAN 215 GRAMA ÇIKMIŞ

Kentte müzisyenlik yapan Kemal B.’nin, 2 yıl evvel paraya gereksinimi olunca Mehmet Baygın’ın yanına gittiği ve gramı 450 liradan 22 gram altın borçlandığı belirlendi. Borcunu bitiremeyen Kemal B.’nin, evvelki yıl evde çok sayıda ilaç içerek intihara kalkıştığı, eşinin haber vermesi üzerine ambulansla Balcalı Hastanesi’ne kaldırıldığı belirtildi. 3 günlük tedavisinin akabinde taburcu olan Kemal B.’nin, tabirinde, “Pandemi süreci uzayınca parayı ödeyemedim. Beni arayıp, hakaret ederek borcumu bir an evvel ödememi söylediler. 2 ay mühlet verip, borcumu da 115 gram altına çıkardılar. Bu durumu işverenimle konuştum ve 20 bin lira ödemeyi teklif ettik. Kabul ettikten birkaç hafta sonra yine arayıp, borcumun 215 gram altın olduğunu söylediler. Bu sırada daima beni tehdit ediyorlardı. Geçen yıl bana son bir tarih verip, ödemezsem öldüreceklerini söylediler hatta telefonda ‘Saat yaklaşıyor. Sana ve ailene ziyan vereceğiz’ dediler. Ben de dayanamayıp, intihara kalkıştım” dediği öğrenildi. 

6 TUTUKLAMA

Emniyetteki süreçleri tamamlanan şüphelilerden Mehmet ile Turan Mesut Baygın’ın da ortalarında bulunduğu 6’sı, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı; 5’i isimli denetim kaidesi, 6’sı ise savcılık talimatıyla hür bırakıldı. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir