AB İsveç’in terörle mücadele yasasında yaptığı değişiklikleri incelemeye aldı

Avrupa Birliği (AB), İsveç’in terörle uğraş yasasında yaptığı değişikleri incelemeye alıyor.

AB Komitesinden bir sözcünün verdiği bilgiye nazaran, İsveç’te 1 Haziran’da yürürlüğe giren terörle çaba yasası, üyesi olduğu AB tarafından da incelenecek. Bunun nedeni ise İsveç’le ilgili 2021 yılında başlatılan

“AB kurallarını ihlal”

prosedürü.

AB Kurulu, AB’nin terörle gayret kurallarındaki kimi ögelerin İsveç’in terörle gayret maddelerine yanlışsız biçimde yansıtılmadığı gerekçesiyle 2021’de üye ülke İsveç hakkında kuralları ihlal prosedürü başlattı.

Komisyon, bunun için 12 Kasım 2021’de İsveç hükümetine resmi bildirim yaptı. İsveç, AB Komitesinin resmi yazısına 11 Ocak 2022’de karşılık verdi. Fakat ihlal ortadan kalkmadığı için ihlal prosedürü de devam etti.

İsveç önemli ögeleri maddelerine yansıtmamıştı

AB’nin 2021’de

“İsveç maddelerine yanlışsız halde aktarılmadı”

dediği terörle gayret kuralları ise önemli ögeleri içeriyor.

Bunlar ortasında “terör hatası işlemek üzere yurt dışına gidilmesi, bu tıp bir hareketten sonra AB’ye geri girilmesi ve AB içinde bu tıp faaliyetler için dolanım yapılması, terör eğitimi alınması ve terörün finanse edilmesi” üzere terör temaslı hareketlerin kabahat sayılması ve bunların cezaya tabi olması bulunuyor.

AB’nin kuralları tıpkı vakitte terör mağdurlarının emniyetli bilgiye erişiminin temin edilmesi, terör ataklarından ziyan görenlere taarruzlardan çabucak sonra yahut gerektiği sürece profesyonel ve özel dayanak hizmetleri sağlanması üzere özel kararları de içeriyor.

AB’nin Terörle Uğraş Gündemi’nin kıymetli bir modülü olarak gördüğü bu kuralların üye ülkelerce 8 Eylül 2018’e kadar ulusal maddelerine aktarılması gerekiyordu. AB Kurulunun İsveç ile ilgili 2021’de ihlal prosedürü başlatması da bu münasebetlere dayanıyordu.

AB, İsveç’in yeni terörle gayret yasasını devam eden bu ihlal prosedürü kapsamında inceleyecek ve kıymetlendirecek.

AB Kurulu, ihlal gerçekleştirdiği düşünülen üye devlete öncelikle resmi bildirim mektubu, bir sonraki basamakta ise gerekçeli görüş gönderiyor. Bu kademelere karşın üye ülke ihlali ortadan kaldırmazsa AB Adalet Divanında ihlal davası açılabiliyor.

İsveç’teki yasa 1 Haziran’da yürürlüğe girdi

İsveç parlamentosunda 3 Mayıs’ta onaylanan anayasa değişikliği kapsamında terörle gayrete ait yeni ceza yasası 1 Haziran’da yürürlüğe girdi. Yasa, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamak için esas taleplerinden biriydi.

Ülkede terör örgütlerine üyeliğin cürüm kapsamına alınması hedeflenen maddede, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan bireylere 4 yıla kadar mahpus cezası öngörülüyor.

Yasaya nazaran, terör örgütünü destekleme, güçlendirme yahut teşvik etme kastı taşıyan faaliyetlere katılan şahıslar, en fazla 4 yıl mahpus cezasına çarptırılabilecek. Ağırlaştırıcı nedenler varsa bu cürümlerin cezası en az 2, en fazla 8 yıl mahpus olacak.

Terör örgütü için silah, cephanelik, yanıcı ve patlayıcı unsur, ulaşım takviyesi, örgüte arazi ve mülk kiralama üzere hatalara karışanlara 4 yıla kadar mahpus cezası verilebilecek. Bu cürümlerde ağırlaştırıcı nedenler varsa 1,5 ila 7 yıla kadar mahpus cezası öngörülüyor.

Yasa, yetkililere, terör örgütlerini finanse eden ya da diğer yollarla destekleyen bireyleri gözaltına alma ve yargılama konusunda çok daha geniş yetkiler de veriyor.​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir