ABD, Ukrayna’ya yönelik savunma yardımı açıkladı

Günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada Jean-Pierre, “ABD, Ukrayna’ya 1,1 milyar dolarlık daha ekipman ve silah yardım paketi açıklıyor. Bunun içinde Ukrayna’nın bugüne kadar savaş alanında tesirli bir formda kullandığı 18 HIMARS çok namlulu roketatar sistemi var” dedi.

Jean-Pierre, pakette ayrıyeten yüzlerce zırhlı araçlar, radarlar ve drone sistemleri olduğunu da kaydetti.

BEYAZ SARAY’DAN UKRAYNA’DAKİ REFERANDUMLARA TEPKİ

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgelerde Rusya’ya bağlanmak için yapılan referandumları da kıymetlendiren Jean-Pierre, kelam konusu referandumları “sahte” olarak nitelendirdi.

Jean-Pierre, bu referandumların Rusya’nın “senaryosunun” bir modülü olduğunu söyleyerek, “Bu referandumlar da yapaydır ve manipüle edilmiştir. Ukraynalı siviller, silahlı güvenlik güçlerinin baskısı altında oy kullanmıştır. Silahlı yetkililerin oy merkezlerinin kapısında Ukraynalılara baskı yaptığına ve sokaktan insanları çevirerek oy kullanmaya zorladığına dair görüntüleri gördük. Bu kelamda referandum, Rusya’nın talimatlarını dinleyen kukla idareler tarafından icra edilen bir dezenformasyondur.” değerlendirmesinde bulundu.

“BU REFERANDUMLAR GAYRİMEŞRUDUR VE TAM MANASIYLA ÇİRKİNDİR”

Söz konusu referandumun sonuçlarının aylar öncesinden Kremlin tarafından belirlendiğini kaydeden Jean-Pierre, “Kremlin aylar öncesinden Ukrayna halkının Rusya’ya bağlanmak istediği palavrasını ayarladı. Fakat tam aksine Ukraynalıların bunu istemediğini görüyoruz. Ukrayna halkı bağımsızlığı için uğraş ediyor.” dedi.

Jean-Pierre, Ukrayna’da Rusya’nın denetimi altındaki bölgede binlerce sivili öldürdüğünü, binlercesini de toplama kamplarına attığını belirterek, “Biz gerçeği biliyoruz, bu referandumlar gayrimeşrudur ve tam manasıyla yakışıksızdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın bu referandumları Ukrayna’yı “ilhak etmek için” kullanmasının memleketler arası hukuka alışılmamış olduğunun altını çizen Jean-Pierre, “Biz hiçbir vakit ilhaka yönelik yasal ya da gayrimeşru eforları desteklemeyeceğiz. Rusya’nın argümanlarına bakmaksızın bu bölgeler Ukrayna toprağıdır.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir