Alparslan Kuytul ve 12 sanığın yargılandığı dava başladı

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Alparslan Kuytul ve Erol Ardıç ile başka tutuklular E.T, E.E, R.T, U.B, R.B, A.A, ve V.T. bulundukları cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuksuz A.B, H.A, Ş.S. ve Y.T. ile avukatları ise mahkeme salonunda hazır bulundu.

Savunması alınan sanık Alparslan Kuytul, yaklaşık 8 aydır tutuklu bulunduğunu belirterek bir cürüm örgütü olmadıklarını öne sürdü.

Kimseye hukuk dışı bir talimat vermediğini ileri süren Kuytul, “İş insanı Koray Sarısaçlı’nın kaçırılıp alıkonulması tarafında kimseye bir buyruk vermedim. Bu argümanların tamamı gerçek dışıdır. Dava evrakında müşteki sıfatıyla Koray Sarısaçlı’nın tabiri yer almaktadır. Bu beyanları kabul etmiyorum. Kimseyi de bu bahiste azmettirmedim.” sözünü kullandı.

Hakkındaki argümanlar hatırlatılarak savunması alınan sanık A.B, müşteki doktor Bülent Tümkaya’nın hakkındaki argümanlarını kabul etmediğini söyledi.

Kimseden talimat almadığını ve kimseyi tehdit etmediğini savunan sanık A.B, “Ben Bülent Tümkaya’yı takip etmedim. Bu hususa ait kimseden buyruk almadım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatime karar verilmesini talep ederim.” tabirini kullandı.

Beyanların akabinde görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Avukat beyanlarının akabinde orta kararını açıklayan mahkeme heyeti, öteki sanıkların savunmalarının gelecek celse alınmasına ve tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 19 Ocak’a erteledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir