Antalya’da büyük tehlike: Kimyasal kirlilik denize ulaştı

Kumluca ilçesinde 11 Aralık günü akşam saatlerinde başlayıp gece uzunluğu devam eden yağışla ilçede hayat durdu.

24 saatte metrekareye 207 kilogram yağışın düştüğü ilçede birçok dere ve çay taştı, cadde ve sokaklar göle döndü.

Sel suları nedeniyle park halindeki arabalar sürüklendi, yüzlerce mesken ve iş yeri ziyan gördü.

Örtü altı üretimin merkezi olan ilçede 12 bin dekar alan selden etkilendi. Sel nedeniyle oluşan ve toplanan kirlilik, denize kadar ulaştı.

Denize ulaşan kirliliğin içerisinde ziraî üretimde kullanılan kimyasal ilaçların da bulunduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Vazifelisi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, bölgede ayrıntılı inceleme yapılması gerektiğini söyledi.

Karadaki atıkların ulaştığı denizde katı atık birikimi oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Gökoğlu,
şu ifadeleri kullandı:

*Kumluca ziraî faaliyetlerin yürütüldüğü, seraların çok olduğu bir yer. Seraların içinde kullanılan ve o bölgede atık olarak bekleyen tüm plastik, kimyasal ilaç, gübre atıklarının hepsi sel sularıyla birlikte denize ulaştı.

*Hem kentin kirliliği hem de ziraî kaynaklı kirlilik denize girdi. Denizin içerisindeki bu atıkların nerelerde biriktiğiyle ilgili o bölgede ayrıntılı araştırma yapmak lazım.

*Bu tıp bahislere tedbir almak için suyun geçiş yollarını açmak lazım. Havza içerisinde yağışla birlikte oluşacak suyun tutulabilmesi için göletler oluşturulması gerekiyor.

*Bölgede sabit yaşayan canlılar üzerinde de bu ilaçların kalıntıları olup olmadığına bakmak gerekiyor. Bölgede ani balık vefatları görülmedi.

*Ancak bu durum birikim yapar ve uzun vadede sonuçları ortaya çıkarabiliriz. Bu canlıları insanoğlunun tüketmesiyle bu kalıntılar insanlara aktarılacaktır.

*Özellikle o bölgede mikroplastik ölçüsünde önemli artış olduğunu düşünüyorum. Bölgede seraların yanlarındaki plastik atıklar parçalanıp mikroplastik biçiminde denize ulaştı. Bu da denizdeki canlılar üzerinde birikim yapacaktır. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir