Araştırma: Pasaportların yerini kalp atışları alacak

Independent Türkçe’nin haberine nazaran, EasyJet 2070: Seyahatin Geleceği Raporu’nda (easyJet 2070: The Future Travel Report) yalnızca 50 yıl içinde yolcuların bireye has kalp atışı imzalarının ve biyometrik bilgilerinin, bugün parmak izi tarama teknolojisinin çalışma biçimindeki üzere global bir sisteme kaydedileceği öngörülüyor. Raporu hazırlayan akademisyenler, 2070’e gelindiğinde yolcuların, kişinin beden haline ahenk sağlayan biyomimetik duyusal uçak koltukları, direkt yolcuların gözlerine yansıtılan optoelektronik uçak içi cümbüş ve dijital tatil konsiyerjleri de bekleyebileceğini tez ediyor.

Otel odalarının akıllı odalara dönüşmesi bekleniyor

Otel konaklamalarının da daha fazla şahsa özel hale gelmesi ve otel odalarının, tam istenen sertlikte önden hazırlanmış yataklara ve ortam sıcaklığına sahip, konukların evvelce seçtiği müziğin çaldığı akıllı odalara dönüşmesi öngörülüyor. Uzmanların kristal kürelerine nazaran, üç boyutlu baskı da konukların varış noktalarına ulaştığında geri dönüştürülebilir tatil kıyafetleri basmalarını sağlarken, üç boyutlu yazıcıdan basılmış otel büfesi yiyecekleri, tatildekilerin yemek israfını azaltırken yemek istedikleri her şeyi basmalarına imkan tanıyacak.

2070’te seyahat dünyasının çok farklı görüneceği açık’

Birkbeck College’dan, rapora başkanlık eden Profesör Birgitte Andersen, “Benim işimin merkezinde inovasyon var ve gelişen teknolojiler sayesinde 2070’te seyahat dünyasının çok farklı görüneceği açık. Bu raporu bir ortaya getiren uzmanların ayrıntılı tahlilleri son derece heyecan verici ve önümüzdeki onlarca yılda seyahatin geleceğini nelerin beklediğini görmek için sabırsızlanıyorum” sözlerini kullanıyor.

EasyJet CEO’su Johan Lundgren ise, “Bu raporun sonuçları inanılmaz derecede heyecan verici ve easyJet’in bu varsayımların birçoğunu, gelecekte tatil yapanlar için gerçeğe dönüştürme yolunda öncülük etmeyi sürdüreceğini göreceğimizi biliyorum” diye ekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir