Atatürk’ün vasiyetini yazdığı köşk, 100’üncü yıla hazırlanıyor

Kentin kıymetli tarihi ve turistik yerlerinden, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün konaklayıp vasiyetini yazdığı Atatürk Köşkü, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan rölöve ve onarım çalışmaları için 21 Eylül’de ziyarete kapatıldı. Dış cephe sıvaları çatlayan, duvar boyaları kabaran, mermerleri kararan ve mobilyalarında dökülmeler meydana gelen köşk, restoratör, inşaat mühendisi ve mimarlardan oluşan 30 kişilik uzman grup tarafından restore ediliyor. Mobilyaları tamir için TIR’larla Ankara’ya gönderilen köşkte daha evvel kat kat yapılan boyamalar nedeniyle kaybolan ahşap sürece ayrıntıları da gün yüzüne çıkarılıyor. Onarım öncesi köşkün her alanıyla eşyaları fotoğraflanarak numaralandırıldı. Köşk, bir yıl sürecek çalışmaların akabinde, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında düzenlenecek resepsiyonla ziyarete açılacak.

‘ASLINA UYGUN TARİHİ KATMANLAR’

Onarım çalışmalarının profesyonel takım tarafından yürütüldüğünü söyleyen Trabzon Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Murat Öztürk, “2020 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Murat Zorluoğlu’nun talimatıyla köşk için teknik bir heyet oluşturuldu. 2021 yılında proje süreçlerini tamamladık. 2022 yılında da ihalemizi gerçekleştirdik. Eylül ayı prestijiyle Atatürk Köşkü’nü ziyarete kapattık ve onarım sürecine başladık. Yaklaşık 30 şahısla birlikte bir onarım süreci yürütüyoruz. Uygulamamızın içerisinde iç cephede duvar ve tavan raspalamaları yapmaktayız. Köşkün geçmişini görebilmek ismi altında aslına uygun tarihi katmanlarını gün yüzüne çıkartıyor, modül kayıplarını engellemeye çalışıyoruz. Ayrıyeten dış cephe için de raspalama süreci devam ediyor. Daha sonra aslına uygun bir boyayla boyanacak köşk. Bir eşya sürecimiz de oldu. Köşk kapanırken tarihine hakim uzman takımlarla birlikte hangi eşyalar nerede, bunlar teker teker görüntülendi. Eşyalar o formda köşk içerisinde çıkartılarak Ankara’ya tamir için gönderildi. Onarıldıktan sonra tekrar yerine geri getirilecek. Birebir halde halı ve perdelerde de süreçler yapıldı. Amacımız 100’üncü yılda Cumhuriyet resepsiyonunu köşkte yapmak” diye konuştu.

ATATÜRK KÖŞKÜ

Trabzon’un Soğuksu bölgesinde çam ağaçlarıyla çevrili alanda yer alan Atatürk Köşkü, banker ve tüccar olan Konstantin Kabayanidis tarafından yaptırıldı. 1890 yılında yazlık olarak kullanılmak emeliyle inşaatı başlatılan yapı, 1912 yılında tamamlandı. 15-17 Eylül 1924 tarihlerinde kente gelen Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırlayan tarihi bina, 1930’da Trabzon Özel Yönetimi tarafından tescil edilerek Vilayet Daimi Encümeni’nin 18 Mayıs 1931 tarihli ve 361 sayılı kararıyla Mustafa Kemal Atatürk’e temlik edildi. 10-12 Haziran 1937 tarihlerinde üçüncü ve son kere Trabzon’a geldiğinde 2 gece köşkte kalan Atatürk, 11 Haziran 1937 gecesi bütün mal varlığını Türk ulusuna armağan etme kararı almış ve mal varlığının listesini hazırlayarak gereğinin yapılması için başbakana göndermiştir. Köşk müzede, 19’uncu yüzyılın sonuyla 20’nci yüzyıla ilişkin mobilyalar, porselenler, halılar ve Atatürk’e ilişkin tablolardan oluşan etnografik nitelikli 344 eser sergileniyor. 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir