Bahçeli’den Rabia Kadir çağrısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Uygur Türklerinin hakları için uzun vakittir çaba eden Rabia Kadir’in Türkiye’ye gelmesinin önündeki manilerin kaldırılmasını istedi.

Bahçeli, toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, insan hak ve hürriyetinin, hiçbir ideolojik kalıp ve kısıta sığmayacak kadar üniversal, hiçbir mevzi ve merkezi bakışa hapsedilmeyecek ölçüde global, hiçbir siyasi ve stratejik hesaba alet edilmeyecek kadar ilkesel ve özsel niteliklere haiz olduğunu belirtti.

İnsanın, yaratılmışların en erdemlisi olduğunu belirten Bahçeli, her türlü makûs muamele, eziyet, azap ve zulmün insan onurunu yaralayıcı ve yıkıcı olduğuna dikkati çekti.

“HİÇBİR VAKİT UNUTMADIK”

Milliyetçi Hareket Partisinin, dünyanın türlü coğrafyalarında hayat ve varlık gayreti veren Türkler, soydaş ve akraba topluluklarla tarih, kültür ve gönül bağı olduğuna vurgu yapan Bahçeli, şunları kaydetti:

“Geçmişte ‘Esir Türkler’ davasının söylem ve temsili konusunda gösterilen samimiyet ve dirayet maşeri vicdanda ziyadesiyle mahfuzdur. Doğu Türkistan’da baskı ve dayatmalara maruz kalan, inanç ve insan hakları ihlallerine mahkum bırakılan kardeşlerimizi hiçbir vakit unutmadık, unutulmuşluğa terk etmedik. Zira onlar biz, biz de onlarız. Ortamızda sonlar ve uzaklıklar olsa da kalbimiz bir, kanımız bir, yazgımız birdir. Hakikaten Doğu Türkistan, Müslüman Türk milletinin mağdur ve mazlum gök bayrağıdır.”

“ŞU ANDA ABD’DE YAŞAMAKTADIR”

Bu haftaki Meclis Küme konuşmasında, “Filistin Devlet Lideri’nin Çin Halk Cumhuriyeti ziyareti esnasında yaptığı marazi açıklamaları eleştirerek, adaletin ve hakkaniyetin yanında durduğunu” tabir eden Bahçeli, şunları kaydetti:

“Konuşmamın geniş bir yankısı olmakla birlikte Sayın Rabia Kadir’in de tarafıma hitaben yazmış olduğu mektubunu okuyunca elbette memnuniyetim daha da artmıştır. Uygur davasının yılmaz savunucusu Sayın Rabia Kadir, şu anda ABD’de yaşamaktadır ve yaşı da 80’e ulaşmıştır. Kimi sebeplerden ötürü uzun mühletten beri Türkiye’ye giriş yapamamaktadır. Geldiğimiz bu etapta, Sayın Rabia Kadir’in Türkiye’ye ziyaretinin önündeki mahzurların kaldırılarak milletiyle hasret gidermesi en samimi dilek ve temennimdir. Milliyetçi Hareket Partisi, Sayın Rabia Kadir’i misafir etmeye hazırdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir