Bakan Varank: Enflasyonla mücadelede sonuç aldık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Malumunuz önümüzdeki aylarda enflasyon, süratle bir düşüş eğilimine girecek. Evet, burada bir baz tesiri olsa da bu enflasyonla gayrette sonuç aldığımız gerçeğini değiştirmiyor” dedi.

Varank, TOBB Konferans Salonu’nda Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen “OSB’nin Yıldızları Araştırması Ödül Töreni”ne katılarak bir konuşma yaptı.

Asgari fiyata, işçiler ve patronların penceresinden büyük bir hassasiyetle yaklaştıklarını ve ortak bir dengeyi gözetmeye çalıştıklarını bildiren Varank, “Malumunuz önümüzdeki aylarda enflasyon, süratle bir düşüş eğilimine girecek. Evet, burada bir baz tesiri olsa da bu enflasyonla çabada sonuç aldığımız gerçeğini değiştirmiyor. Dışsal yeni şoklarla karşılaşmadığımız takdirde, enflasyonda beklentilerin de aşağı istikametli olmasını öngörüyoruz. Hasebiyle taban fiyatta yapmış olduğumuz yüksek oranlı artırım, enflasyondaki düşüşün de eşlik etmesiyle, vatandaşlarımızın alım gücünü çok daha fazla güzelleştirecek. Bundan hiç kimsenin en ufak bir kuşkusu olmasın. Sayın Cumhurbaşkanımızın da altını çizdiği üzere, beklenmedik bir tabloyla karşılaşılması durumunda, Hükümetimiz taban fiyatta orta düzenleme yapmaktan da asla çekinmeyecektir” diye konuştu.

Varank, bu süreçte, patronların yüklerini hafifletecek önlemleri almaya devam edeceklerini aktararak, “Bakınız bu sene özel bölüme 5,7 milyar liralık minimum fiyat dayanağında bulunduk. 2023 yılında ise bu dayanak 10 milyar lirayı geçecek. Bu da olaylara tek taraflı bakmadığımızın en hoş göstergesi” tabirlerini kullandı.

 “OSB’lerdeki doluluk oranı yüzde 90”

Organize sanayi bölgelerine (OSB) yönelik son sayılar konusunda da bilgi veren Varank, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“2002 yılında ülkemizde 192 OSB varken, son 20 senede 156 yeni OSB kurduk ve toplam sayıyı 348’e çıkarttık. Burada 2022 yılına çok özel bir parantez açayım. Bakınız, bu sene 16 yeni OSB kuruldu. Bu ne demek biliyor musunuz? OSB Kanunu çıktığından bu yana, en fazla OSB 2022 yılında kuruldu. Bu bir rekordur. Tekrar Yatırım Programı’nda yer alan OSB projelerine, bu sene 2 milyar liraya yakın harcama yaptık. Bu da bir öbür rekor, OSB’lere en fazla ödeneği 2022 yılında kullandırdık. Ümit ediyorum ki bu rekorları da aşmak yine bizlere, AK Parti hükümetlerine nasip olacaktır. 2002 öncesi 40 yıllık periyotta OSB’lerdeki parsel sayısı yalnızca 30 bin civarındaydı. Bugün artık OSB’lerimizde 82 bin parsel bulunuyor. Üretimde bulunan parsel sayısını ise 5 kattan fazla bir artışla 11 bin parselden 58 bin parsele çıkarttık. Bugün prestijiyle üretimdeki 264 OSB’de yer alan parsellerin doluluk oranı yüzde 90 düzeyindedir.”

“Yeni OSB kurma çalışması yapıyoruz”

Kasım ayında 56,9 milyar lira sabit yatırım meblağı olan 1437 yatırım teşvik evrakı düzenlendiğini belirten Varank, “Sanayicimizin yer talebini karşılayabilmek için ağır biçimde çalışıyoruz. İşte bir senede 16 OSB kurarak rekor kırmamızın nedeni bu. Bununla birlikte 28 vilayetimizde 12 bin 300 hektar büyüklüğünde 38 yeni OSB kurmanın da çalışmalarını yapıyoruz. Tekrar mevcut OSB’lerimizi genişletmek ismine çaba içindeyiz. 39 vilayetimizde 65 OSB’de 20 bin hektar ilave alan için yer seçim süreçlerine devam ediyoruz. Bunların süreçlerini kısaltmak ismine da ilgili bakanlıklarımızla daima bağlantı halindeyiz” dedi.

Varank, OSB içinde faaliyet gösteren firmaların yenilik yapma iştahlarının en üst düzeyde tutulması için model fabrikalar ile AR-GE ve tasarım merkezleri kurduklarını bildirerek, bugüne kadar 108 OSB’de 570 AR-GE merkezi kurduklarını belirtti. Varank, model fabrika uygulamasının değerine de işaret ederek, tüm sanayicilerin bu modeli inceleyerek verimlilik ve rekabetçiliklerini artırabileceklerini anlattı.

 “OSB istihdamı yaklaşık 2,5 milyona yaklaşmış durumda”

OSB’lerde yatırım yapan sanayicilere sağlanan parsel, vergi ve mesleksel eğitim üzere takviyelerle yenilenebilir güç ile bürokrasinin azaltılması üzere bahislerdeki düzenlemelere ait de bilgi veren Varank, kelamlarına şöyle devam etti:

“İşte sunduğumuz tüm bu dayanaklar sayesinde, sanayi yatırımlarında çok güçlü bir artış ivmesi yakaladık. Bu noktada sizlerle tekrar çarpıcı istatistikler paylaşmak istiyorum. 2002 sonunda OSB’lerde 415 bin istihdam varken, bugün prestijiyle OSB istihdamı yaklaşık 2,5 milyona yaklaşmış durumda. Yani, OSB’ler tek başına ülkemizdeki sanayi istihdamının yüzde 40’tan fazlasını sağlıyor. Sanayi sicil sistemimizdeki datalara nazaran, OSB’lerimizde ihracat yapan firma sayısı 10 bine yaklaştı. Bu firmaların toplam ihracatı da 65 milyar dolara ulaşmış durumda. Öteki bir tabirle ülkemizde yapılan toplam sanayi ihracatının yüzde 43’ü OSB firmaları sayesinde gerçekleşiyor.”

Varank, Merkez Bankası tarafından duyurulan aralık ayı kapasite kullanım oranının da yatırım ve üretim iştahının devamını göstermesi açısından değerli olduğunu aktardı.

“Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi’ni kuruyoruz”

Sanayicinin, yeşil ve dijital dönüşümdeki global eğilimlerin gerisinde kalmaması gerektiğini vurgulayan Varank, “İzleyici değil, bu sürecin etkin bir oyuncusu olmamız gerekiyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, bu süreçte sizlerin en büyük destekçisi ve yol arkadaşıyız. Üretim gücümüzü sırtlayan OSB’lerin ve sanayi bölgelerinin, eko-endüstriyel parklara dönüşümünü gerçekleştirmeyi arzuluyoruz. İşte bu gereksinimden hareketle Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi’ni kuruyoruz. Bu sistemle birlikte ekonomik, çevresel, toplumsal ve yönetimsel açıdan 4 ana başlıkta performans göstergeleri ve ön kriterler belirledik. Müracaatları 2023 yılının birinci çeyreğinde almaya başlayacağız” diye konuştu.

Varank, Türk Standardları Enstitüsünün, OSB’leri ön kriterler ile performans göstergelerine bağlı olarak değerlendireceğini ve OSB’lere birer sertifika vereceklerini belirterek, “Biz bu süreci gönüllülük temelli uygulayacağız ve sürece dahil olan OSB’lerin üretim, istihdam, kaynak tüketimleri üzere hususlarda performanslarını izleyeceğiz. Sonraki etapta ise takviye ve teşvik sistemlerini elimizdeki datalara nazaran planlayacağız ya da güncelleyeceğiz. Hasebiyle buradan şu çağrıyı yapmak istiyorum; Lütfen bu sürecin bir modülü olun, performans göstergelerinizi güçlendirmeye bakın ve ulusal data tabanına katkıda bulunun” sözlerini kullandı.

“Yeşil dönüşüm bir zorunluluk”

Bakanlığın yeşil dönüşüm alanında sağladığı dayanaklara ait de bilgi veren Varank, “Türk endüstrisi, yeşil eserleri üretme potansiyeli açısından çok önemli bir kapasiteye sahip. Hasebiyle, bu alandaki yatırımların önemli manada artması için, biz Bakanlık olarak tüm takviyelerimizi de seferber etmeye hazırız. Sizlerin göstereceği uğraşı boşa çıkarmayız. Yeşil dönüşüm bir tercih değil zorunluluk” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Varank, törende ödül verilen kategoriler yanında biraz da yapısal değişimleri ölçebilen metriklere muhtaçlık bulunduğunu belirterek, gelecek yıllarda mevcut kategorilerin daha da genişletilmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir