Bankaları korku sardı! Ankara’dan yer bakıyorlar…

Deprem sonrasında bankalar lokasyon planlamasını gündemine aldı. Bir banka, tüm operasyonları yüksek riskli İstanbul’da toplamaktansa başta Ankara olmak üzere dağıtmayı gündemine aldı.

Olası İstanbul sarsıntısı, gerçek dal kadar finans dalını de düşündürüyor. Genel merkezleri İstanbul’da olan yerli özel ve yabancı sahipli bankalarda acil durum senaryoları tartışılmaya başladı. Bankacılık kesimi kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, bir yabancı banka riski dağıtmak için Ankara’da yer bakmaya başladı.

Ekonomi gazetesinden Şebnem Turhan’ın bankacılık kaynaklarına dayandırdığı bilgilere nazaran; bilindiği üzere kamu bankaları, faaliyetlerinin tamamını İstanbul Ataşehir’de sürdürmesi için geri sayıma başlamış durumda. Kamu hariç bankaların genel merkezleri ise İstanbul Levent bölgesinde yer alıyor. Her ne kadar zelzeleye sağlam binalarda yerleşmiş olsa da genel müdürlükler için beklenen İstanbul sarsıntısı yüksek risk oluşturuyor.

11 ili etkileyen 6 Şubat zelzeleleri sonrası bankacılık bölümü yüksek riski dağıtmanın yollarını aramak için yeni planlar üretiyor. Bankacılık kaynaklarından alınan bilgiye nazaran bölümde İstanbul’da merkezileşmek tartışılıyor.

Kaynakların verdiği bilgiye nazaran büyük zelzele felaketinin çabucak akabinde İstanbul dışına yayılma mevzusuyla ilgili bir bankada çalışmalar anında başlatıldı. Riski yüksek İstanbul’a herkesi ve tüm üniteleri toplamak yerine inançlı yerlere dağıtmayı ele alan bir bankanın bu dağılım için de Ankara’yı düşündüğü lisana getirildi.

Bir banka bu sebeple genel müdürlükten gelen talimatla birlikte Ankara’da yer bakmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir