Bartın’da sular altında kalacak köyün yerine ‘tarım köy’

Kent merkezinden geçip, Karadeniz’e dökülen ırmağın bir kolunu oluşturan Kozcağız beldesinde, geçen yıllarda üretimine başlanan baraj, bitme noktasına geldi.

46 milyon metreküp su tutma özelliğine sahip Kozcağız Barajı ile sular altında kalacak, 102 haneli Şarköy köyüne bağlı Boğaz ve Kapıcıoğlu mahallelerinde oturanlar için ise Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı’nca ‘tarım köy’ için harekete geçildi.

Köylülerin günlük ömürden kopmamaları ve tarım ile hayvancılığa devam etmeleri için tasarlanan ‘tarım köy’ için Gürgenlik mevkisindeki 165 dönümde yapılan konutların yüzde 85’i, tamamlandı.

Tek katlı, bungalov biçiminde inşa edilen 3+1 konutların inşasında 115 personel, ter döküyor. İçerisinde ticaret merkezinin de olacağı bölgede, konutların 2023 yılının birinci çeyreğinde hak sahiplerine teslim edilmeli hedefleniyor.

ÖNCE KÖY TAŞINACAK

AK Parti Küme Lider Vekili Yılmaz Tunç, Bartın’ı sel tehdidinden koruyacak Kozcağız Barajı’nın imal çalışmalarında sona gelindiğini belirterek, “Kozcağız Barajı’nın kamulaştırma alanındaki Şarköy köyüne bağlı Boğaz ve Kapıcıoğlu mahallerimiz vardı. Bu köylerimizin kamulaştırılmaları yapılmıştı. Lakin köylülerimiz; tarlalarına, meralarına uzak bir yere taşınmak istemedikleri için yer tahsisi gerçekleştirmiştik. 165 dönümlük alanda ‘tarım köy’ konutlarının inşaatına TOKİ tarafından başlanıldı. Şu anda TOKİ, 102 konutun inşaatını tamamlamak üzere. İçerisindeki ticaret merkezi ile her bir konutun 500 metrekarelik alanı var. Köylülerimiz, yaşadıkları alandan uzaklaşmadan burada oturmuş olacak. Köyümüzün buraya taşınmasından sonra baraj, su tutmaya başlayacak. Hem Kozcağız hem de Bartın ırmak taşkınlarından korunmuş olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir