BDDK’den kartlı alışverişe yeni düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), POS aygıtlarında kullanılan kâğıt ölçüsünün azaltılması amacıyla yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi.

Düzenleme kapsamında, kartlı alışveriş süreçlerinde kağıt slip almak istemeyen kart kullanıcılarının bu dokümanları dijital olarak alabilmesi ve saklayabilmesi mümkün hale gelecek.

BDDK tarafından yapılan düzenleme, kartı çıkaran banka ile kartı sürece alan bankanın birebir olduğu durumlarda yapılan süreçler için en geç 1 Eylül 2023’te, kartı çıkaran banka ile kartı sürece alan bankanın farklı olduğu durumlarda yapılan süreçler için ise en geç 1 Aralık 2023’te uygulanmaya başlayacak.

Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte kağıt ve doküman kullanımı azalacağı için hizmet maliyetinin düşürülmesi, vakit tasarrufu ve karbon ayak izinin azaltılması üzere yararlar sağlanmış olacak. Kelam konusu düzenleme çevreyi bozmadan sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen yeşil iktisat açısından da büyük ehemmiyet taşıyor.

KART KULLANICILARINA 3 SEÇENEK SUNULACAK

Kağıt slip yerine dijital slip almak isteyen kart kullanıcıları bu tercihlerine ait onaylarını bankaların taşınabilir uygulamaları ve internet bankacılığı kanalları üzerinden verebilecek. Bankalar tarafından kart kullanıcılarına “temassız süreç limitinin altında slip almak istemiyorum”, “hiçbir süreçte slip almak istemiyorum” ve “tüm süreçlerimde slip almak istiyorum” formunda üç seçenek sunulacak ve müşteriler bu tercihlerini diledikleri vakit tıpkı teknikle değiştirebilecek.

Müşterilerin kart kullanımı sonrasında kâğıt slipin birebir birebiri olan dijital slip bankacılık uygulamaları aracılığıyla müşterilere anlık olarak iletilecek. Ayrıyeten, müşterilerin son 6 ay içinde gerçekleştirdiği süreçlere ilişkin evrakları bankacılık uygulamaları üzerinden sorgulayabilmesi, görüntüleyebilmesi ve paylaşabilmesi mümkün olacak böylelikle bankacılık süreçlerinin takibi kolaylaşacak.

Kâğıt sliplerin elektronik ortamda düzenlenmesiyle, her 1 ton slipe karşılık tabiattaki 17 ağacın kurtarılması sağlanacak. Böylelikle içerdiği kimyasal sebebiyle geri dönüşümü mümkün olmayan kâğıt sliplerin yerine dijital slip uygulamasının bu tarafıyla de tabiata çok değerli bir katkı sağlayacak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir