Borsa günü düşüşle tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 55,54 puan azalırken, toplam süreç hacmi 27,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 3,42, holding endeksi yüzde 1,49 paha kaybetti. Dal endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 2,92 ile spor, en çok gerileyen ise bankacılık oldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle hisse piyasalarında saat 12.30’a kadar daima müzayede süreçleri, saat 12.30-12.40 ortasında ise kapanış seansı gerçekleşti.

Analistler, öğlenden sonra Almanya’da enflasyon ile ABD’de şahsî gelir ve harcamaların takip edileceğini aktardı.

Küresel çapta enflasyon ve resesyon kaygılarının tekrar gündemin odağına yerleştiğini belirten analistler, para siyasetlerine ait belirsizlikler ve 3. çeyrek şirket finansal sonuçlarının piyasalarda dalgalanmaların sürmesine neden olduğunu söyledi.

Tahvil piyasalarındaki hareketliliğin de yatırımcıların odağında bulunduğunu aktaran analistler, gözlerin gelecek hafta gerçekleştirilecek ABD Merkez Bankası (Fed) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) kararlarına çevrildiğini tabir etti.

Fed’in gelecek haftaki toplantıda siyaset faizini 75 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Banka’nın aralık toplantısında ise faizleri 50 baz puan artırmasına yüzde 58 ile daha yüksek ihtimal veriyor.

Analistler, gelecek hafta Fed ve BoE’nin faiz kararlarının yanı sıra data gündeminde, yurt içinde enflasyon, ABD’de tarım dışı istihdam ve fabrika siparişleri, Avro Bölgesi’nde büyüme ve enflasyon ile dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet bölümü Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin öne çıktığını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.850 düzeyinin takviye, 4.000 puanın direnç pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir