Bu illerde yaşayanlar dikkat: Meteoroloji’den çok kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran Türkiye’nin kuzey, iç ve batı bölümlerinin modüllü yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkii, İç Anadolu’nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz’in iç bölümleri ile Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Zonguldak, Bartın, Artvin, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Bingöl, Malatya, Elazığ ve Iğdır etraflarının yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

Yağışların Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de mahallî olarak kuvvetli olması bekleniyor. Yaşanabilecek aksiliklere karşı (ulaşımda aksamalar, ani sel, mahallî su baskını vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerektiği belirtiliyor. Rüzgarın güneyli istikametlerden Ege ve Göller yöresinde, Marmara’nın güneyi, Ege, Akdeniz’in iç ve batı kısımları, İç Anadolu, Karadeniz’in iç bölümleri ile Hatay etraflarında kuvvetli, Doğu Karadeniz’in iç kesitleri, Ege ve Batı Akdeniz’in batısında vakit zaman kısa vadeli fırtına (40 ila 80 vakit zaman 90 km/saat) eseceği varsayım edildiğinden yaşanabilecek olumsuz kaidelere karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

Deprem bölgesinde toz taşınımı

Deprem bölgesinde Şanlıurfa’nın güney bölümlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır etraflarında Suriye kaynaklı toz taşınımı bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir