Bursa Keles’te tankerle su taşıma sona erdi

Bursa’nın güçlü bir altyapıya kavuşması için arıtma tesislerinden içme suyuna, kanalizasyon ve yağmur suyu çizgilerinden su depolarına kadar tüm çalışmalarını orta vermeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçede de kırsal mahallelerin ömür kalitesini yükseltmeye devam ediyor. Dağ ilçelerinde yaşanan altyapı zahmetlerini tek tek çözen Büyükşehir Belediyesi, yıllardır içme suyu derdi yaşayan ve yaz aylarında tankerle su taşınan Keles’in Kozağacı bölgesindeki 8 mahalleyi BUSKİ marifetiyle sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna kavuşturdu. Birinci etapta Hereke, Yunuslar, Durak ve Denizler mahallelerine, ikinci etapta da Harmandemirci, Davutlar, Issızören ve Karaardıç mahallelerine toplamda 24 kilometre isale sınırı, 11 adet içme suyu deposu ve 3 terfi odası ile hizmet götürüldü. Ayrıyeten Kıranışıklar, Akçapınar ve Haydar mahalleleri de çalışmalar sonucunda daima ve sağlıklı içme suyuna kavuşturuldu. Bu kapsamda da 5,5 kilometre isale sınırı, 2 adet içme suyu deposu, 2 terfi odası ve 1 paket arıtma imalatı ile tankerle su taşıma dönemine son verildi. Mahallelerin sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna kavuşması münasebetiyle Davutlar Mahallesi’nde düzenlenen törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milltvekili Osman Mesten, Keles Belediye Lideri Mehmet Keskin, AK Parti Vilayet Başkanvekili Kamil Bayramiç, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç, AK Parti Keles Belediyesi lider adayı Ali Doğru, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Tankerle su taşıma periyodu bitti
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘eli nasırlı analarımızın ellerinden, yüzleri güneşten kavrulmuş amcalarımızın gözlerinden öpüyorum’ diyerek kelamlarına başladı. Yıllardır beklenen bir hizmeti yapmanın memnunluğunu yaşadığını söyleyen Lider Alinur Aktaş, “Artık Keles’te tankerle su taşıdığımız hiçbir kırsal mahalle kalmadı. Bundan sonra kaliteyi arttırmak için çalışacağız. Bu yapılan işin sübvanse edilmesi mümkün değil. Lakin biz Recep Tayyip Erdoğan üzere bir başkanla çalışıyoruz. O ‘suyu ve yolu olmayan köy kalmayacak. İnsanların standartlarını yükselteceksiniz’ diyor. Bizler de bunun gereğini yerine getiriyoruz. 5 sıkıntı seneye karşın birçok kelamımızı yerine getirdik. Fakat maalesef birileri BUSKİ binasının önünü tiyatro sahnesine çeviriyor. Gelip bol bol tiyatro oynuyorlar. Kimi su sayacı, kimisi su borusu atıyor. Allah’a hamd olsun biz karınca üzere çalışıyoruz. Arkadaşlarımız durmadan, yorulmadan vızır vızır çalışıyor. Hane sayısına bakmadan tüm kırsal mahallere hizmeti götürüyoruz. Hariçten gazel okuyanlara kanmasın” diye konuştu.

8 mahalleye kesintisiz içme suyu
Keles’te vazife mühleti boyunca 166 kilometre içme suyu çizgisi, 23 kilometre kanalizasyon çizgisi, 5 kilometre yağmur suyu çizgisi, 4 adet paket atık su arıtma tesisi, 1 adet paket içme suyu arıtma tesisi, 4 adet sulama tesisi, 5 adet foseptik, 18 adet su deposu, 7 kilometre dere paklığı yapıldığını anlatan Lider Aktaş, “Kozağacı bölgesinde yıllardır içme suyu problemi yaşayan ve yaz aylarında tankerle su taşıdığımız 8 mahallemiz, BUSKİ’mizin çalışmaları sonucunda sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna kavuştu. Yapılan hizmet anaların ak sütü üzere helal olsun. Sizin paranızı size harcadık. Geçen sene Ağustos ayının ortasında başladığımız Keles Atık Su Arıtma Tesisi inşaatımız da süratle sürüyor. Menteşe Sulama Göleti ikmal inşaatımızı da yeni ihale yaparak tekrar başlattık. Projelerimizin iyi olmasını diliyorum” dedi.

Bursa Milletvekili Osman Mesten, Türkiye genelinde yapılan hizmetleri görmeyenler için ‘gözleri var görmezler. Kulakları var duymazlar’ diyerek, gözleri görmeyenlere de hizmet edildiğini diye getirdi. İslam medeniyetinin bir vakıf ve su medeniyeti olduğunu söyleyen Mesten, “İslam’dan evvel bile Kabe’de en kıymetli hizmet gelenlere su dağıtmaktı. İslam dünyası bilhassa suların vakfıyla var olmuştur. Bizler hizmet partisi olmanın yanında vakıf medeniyetimize de sahip çıkıyoruz. Bu hizmetlerden ötürü Liderimiz Alinur Aktaş’a teşekkür ediyorum. İyi uğurlu olsun” diye konuştu.

Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin dayanaklarıyla Hereke’deki Koca Su’yun kenarından 1050 metre yüksekliğe suyu taşıdıklarını belirtti. Hizmette emeği geçen Lider Alinur Aktaş ve takımına teşekkür eden Keskin, su taşıma hizmetinin yanında sıcak asfalt çalışmalarının da süratle sürdüğünü lisana getirerek emeklerinden dolayı Milletvekili Osman Mesten’e teşekkür etti.

Kozağaç muhtarları ismine konuşan Yunuslar Mahalle Muhtarı Mustafa Kaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan 2020’de yaşadıkları dolu afeti sonrası büyük takviye gördüklerini hatırlattı. Artık ise çok bereketli bir açılışa konut sahipliği yaptıklarını belirten Kaya, “Bu yapılan hizmette rahmet var. Bu hizmette hayır dua almak var. Bizim köylerimiz susuzluktan çok kahırlar çekti. Elleri nasırlı annelerimiz, yüzleri güneş yanığı lakin gönülleri çok hoş amcalarımız su için çok uğraştılar. Bizler de hatırlıyoruz. Çok şükür 20 yıldır musluğumuzdan su akıyor. Şu aldığımız hizmetleri hayal bile edemezdik. Eski insan görse ‘Deli bunlar, ne yaptılar bu türlü. Buradan su mu olur?’ derlerdi. Çok şükür devletimiz güçlü ve yaptık. Buralara hoş hizmetler yaparsak çok halisane ve samimi dualar alırız. Bu hizmetlere eli, gönlü değen herkesten Allah razı olsun” dedi.

Konuşmaların akabinde Lider Aktaş ve beraberindekiler, vanayı açarak içme suyu çizgisinin açılışını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir