Cami derneğinde ‘zimmet’ kavgası büyüyor

Fatih’in Eski Yapıtlarını İhya ve Muhafaza Derneği’nin idarenin geçen yıl değişmesi sonrası eski idareyle yeni idare ortasındaki arbede sürat kesmeden devam ediyor.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine nazaran; yeni idare, üç eski yönetici hakkında ‘Yapılan bağışlarla kendilerine arsa, tarla ve altın aldılar’ savıyla kabahat duyurusunda bulundu. Eski yöneticiler ise ‘Hile ile dernek idaresi ele geçirilmek isteniyor’ diyerek planlanan genel kurulu iptal ettirdi.

Kuruluşu yarım asrı bulan dernek, Fatih Kur’an Kursu’nda dini eğitim gören öğrencilerin muhtaçlıklarını karşılamak için kurulmuştu. Derneğin gelirlerini bağışlar oluşturuyor. Yeni dernek başkanı İbrahim Altuntaş ile kardeşi İsmail Altuntaş, vazifeye geldikten sonra geçmişe dönük hesapları mercek altına aldı. Yapılan incelemeler sonrası, camii cemaatinin yaptığı yüklü ölçüdeki bağışların, yöneticiler tarafından zimmete geçirildiği tespit edildi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Yapılan tespitler sonrası, derneğin mali işleri ile 22 yıldır ilgilenen Ahmet Ali Rıza Ay, ilahiyat fakültesinde misyonlu ağabeyi Mahmut Ay ile Ay kardeşlerin eniştesi de olan derneğin lider yardımcısı Recep Öztekin hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulunuldu.

Üç şüpheliye yönelik ‘zimmet’ soruşturması devam ederken, bu kere eski yöneticiler atağa geçti. Ahmet Ali İstek Ay ile iki eniştesi, Kenan Yıldırım ve Recep Öztekin, İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Dava dilekçesinde. Yeni idarenin yapmayı planladığı harika genel heyetin iptal edilmesi talep edildi.

Dilekçede, İbrahim Altuntaş, kardeşi İsmail Altuntaş ile Hasan Akay’ın, dernek idaresini, hile ile ele geçirmeye çalıştığı kaydedildi. Dava dilekçesinde, kısa mühlet içinde 34 yeni kişinin üye yapıldığı kaydedildi. Dava dilekçesinde, eski yönetim kurulu üyesi Ahmet Ali İstek Ay’ın da, derneğe girişine müsaade verilmediği öne sürüldü. Dava dilekçesine “Yeni idare belirli bir kümeye verilecek. Dernek tek elden yönetilecek” denildi.

Davalı pozisyonda yer alan dernek ismine yapılan savunmada ise, “Bu şahıslar yıllardır dernekte. Aylık 10 bin TL dernekten maaş almışlar. Ayrıyeten toplanan milyonlarca lira da zimmete geçirilmiş. Bu hususta savcılık soruşturması sürüyor. Davacılardan Kenan Yıldırım ve Recep Öztekin de, Ahmet Ali İstek Ay’ın eniştesi. Recep Öztekin, dernekteki derin yapılanmanın odağında yer alıyor” denildi. Savunma dilekçesinde, davanın reddine karar verilmesi istendi. Mahkeme verdiği orta kararla fevkalâde genel şura kararını tedbiren durdu. Karar geçen günlerde taraflara bildiri edildi.

‘CUMA BAĞIŞLARI KAYDA DÜŞÜK ORANLARDA GEÇİRİLDİ’

Öte yandan, üç şüpheliye yönelik savcılık soruşturması ise devam ediyor. Savcılık müracaatında, mescide yapılan bağışlarla, bu şahısların kendilerine çeşitli vilayetlerde gayrimenkul aldıkları öne sürüldü. Savcılık müracaatında, “Dernek, aile şirketi üzere kullanıldı” denilerek yapılan bağışların büyük kısmının zimmete geçirildiği öne sürülüyor. Soruşturma belgesine nazaran, Cuma günleri ortalama 25-30 bin liralık bağış yapılmasına rağmen, Ahmet Ali İstek Ay, gelen paraları 5-6 bin lira olarak kayda geçti.

Bu durumun 20 yılı aşkın bir müddettir devam ettiği öne sürülerek, Ahmet Ali İstek Ay’ın odasında 1 kilo 100 gram altının bulunduğu kaydedildi. Savcılık müracaatında şüphelilerin kendileri ve aile üyeleri ismine Kocaeli Şekerpınar’da, Çatalca Binkılıç ve Kabakça’da, İstanbul Başakşehir, Bahçeşehir ve Kayaşehir ile Afyon’da çok sayıda tarla, arsa, daire ve dükkân aldıkları tez edildi. Dilekçede, “Bir kısım tapularda dernek odasında görülmüştür” denildi. Cürüm duyurusunun devamında “Şüphelilerin aleyhine olan somut kanıtlarla dernek ve uhdelerinde bulunan öteki bir vâkıfın 20 yıl sömürüldüğü anlaşılacaktır” tabirlerine yer verildi. Savcılık soruşturması devam ediyor. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir