Cem Kılıç: EYT sorunu bu formülle çözülür

Kamuoyunda EYT olarak bilinen, emeklilikte yaşa takılanları mağduriyetine sebep olan yasanın kabulünden bu yana 23 yıl geçti. Geçtiğimiz yıllarda AKP, kapıyı kapattığı EYT için yaklaşan seçim ve oy kayıpları nedeniyle çalışmalara başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Çalışmamız son evresinde. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Bakan Bilgin’in açıklaması sonrası EYT’de formülün ne olacağı merak ediliyor.

“BU İŞİN TEK FORMÜLÜ VAR”

EYT çalışmasındaki son durumu NTV’ye Sorun programında kıymetlendiren TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, sorunun tahlili için tek bir formülün devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Kılıç şunları söyledi:

“Formülün ne olduğunu herkes soruyor. Bakanlık bir çalışma yapmış, hükümete sunacak. Aralık ayında Meclis’e sevk edilecek. Değerli olan EYT ismi verilen sistem içinde hak mahrumiyetlerinin giderilmesi gerekir. Bu nasıl giderilir? Aslında tek formülü var. Sayın Bakan 8 Eylül 1999 öncesine işaret ediyor. Bu tarih öncesinde bir kişi bayan ya da erkek, SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu olabilir… Girdiği şartlarda nasıl emekli olacaksa biz onu tekrar sağlayalım. Yoksa farklı başka mağduriyetlere sebebiyet vereceğiz. Kıymetli olan, satır ortalarında da gördüğümüz üzere 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalılık müddeti neydi, prim neydi ona bakacağız. “Biz aslında EYT’nin temel çıkış noktası olan o dönemki hakkımızı istiyoruz” kuralını yerine getirirsek tüm problemleri çözeriz. Bu işin tek bir formülü olduğunu düşünüyorum.”

EYT NEDİR, KİMLER EYT’Lİ SAYILIYOR?

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden evvel olanlar EYT’li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor. Çünkü 9 Eylül 1999 öncesinde yaş koşulu aranmaksızın prim günü ve sigortalılık müddeti kaideleri sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle prim günü ve sigortalılık müddeti kurallarının yanı sıra bir de yaş koşulu getirildi. EYT’li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden evvel olup, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık müddeti ve prim günü kurallarını sağlamış olmak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir