‘Çocuk Kral’ Tutankhamun’un mezar odasından çıkan eserler İstanbul’da sergilenecek

T24 Haber Merkezi

Ünlü Firavun Tutankhamun’un hazinesi İstanbul’a geliyor. 3 bin 300 yıldan uzun bir mühlet evvel 9 yaşında tahta çıkan, “Çocuk Kral”, “Altın Kral” olarak tanınan Tutankhamun’un mezarında bulunan eserler, Ocak 2023’te İstanbul’da sergilenecek.

“Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri” isimli stant, 

Mısır Firavunu Tutankhamun’un mezarı 20. yüzyılda keşfedildi. Mezar keşfedilene kadar altın ve bedelli taşlardan yapılmış eserler 300 bin yıldan fazla müddet karanlıkta kaldı.

1960’tan bu yana, Birleşik Krallık, Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya ve Fransa olmak üzere birçok ülkede sergilenen Firavun Tutankhamun’a ilişkin eserler birinci kere Türkiye’de sergilenecek. Hükümdarın mezar odasından çıkan mumya ve 5 binden fazla yapıtın yer aldığı stant İstanbul UniqExpo mesken sahipliğinde gerçekleşecek. 

Edinilen bilgiye nazaran stantta, ortalarında Tutankhamun’un mezar odasından çıkan som altın tabutu, altın ve bedelli taşlardan yapılmış dünyaca ünlü mevt maskesi, savaş arabası, silahları ve mobilyaları üzere günlük eşyaları ortasından seçilmiş 400’ün üzerinde yapıtın birebir replikaları yer alıyor.

Tutankhamun’un Hazinesi’ne ilişkin 5 bin modülden oluşan orjinal koleksiyon, mezarın keşfedilişinin 100. yılı onuruna Kahire’de, Gize Piramitleri’nin karşısında inşa edilen Büyük Mısır Müzesi’ndeki yeni konutuna kavuşurken, ehil zanaatkar ve uzmanlar tarafından itinayla üretilen birebir kopyaları eş vakitli olarak İstanbul’da sergilenecek. Standın kesin tarihi ve bilet satışları ile ilgili bilgilerin yakın vakitte açıklanacağı belirtildi.

Tutankhamun kimdir?

Antik Mısır’da tam 3 bin 332 yıl evvel (M.Ö. 1332) yalnızca dokuz yaşındayken tahta geçen Çocuk Kral Tutankhamun, yaklaşık on yıllık kısa süren saltanatın akabinde beklenmedik formda ölmüş, mumyalanan naaşı, günümüzde dünyanın en kıymetli hafriyat merkezlerinden biri olan Mısır, Luksor’daki Hükümdarlar Vadisi’nde ivedilikle inşa edilen bir mezar odasına tüm bedelli eşyalarıyla birlikte konmuştu. İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından 1922’de bozulmamış halde bulunan mezar ve içindeki kıymetli eşyalar, bugüne kadar Hükümdarlar Vadisi’nde gün yüzüne çıkarılan en güçlü ve görkemli hazine olma özelliğini taşıyor. 20. Yüzyılın en büyük arkeolojik keşfi kabul edilen bu gelişme, antik Mısır tarihi, kültürü, el sanatları ve mumyalama tekniklerine dair mevcut bilgi ve yorumlara değişik bir bakış açısı kazandırmış, daha evvel antik Mısır uzmanlarınca pek tanınmayan Çocuk Kral Tutankhamun’u, dünyada herkesin bildiği bir isim haline getirmişti. Başta som altın üzerine kobalt mavi lapis lazuli, turkuaz ve akik taşlarla süslü mevt maskesi olmak üzere mezarda bulunan objeler, tam 100 yıldır dünyada bayan, erkek, çocuk, her milletten insanı derinden etkilemeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir