Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı 37’nci yaşını kutladı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, 37. kuruluş yıldönümünü düzenlenen aktiflikte kutladı. “37. Yıl Anı” sineması gösterimi, kurumda 30. hizmet yılını doldurmuş işçiye anı nesnesi takdimi ve “Savunma Sanayii 360-Bütün Taraflarıyla Türk Savunma Sanayii Tarihi” standının açılışının gerçekleştirildiği programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir kutlama iletisi gönderdi. Erdoğan, yerli ve ulusal üretim şiarıyla savunma sanayiinde tam bağımsız bir Türkiye için 37 yıldır içtenlikle çalışan herkese teşekkür ederek başladığı iletisinde, Cumhuriyetin birinci yıllarından itibaren ülkenin savunma sanayiinde attığı adımların uğratıldığı akametten ve 2002 yılında misyona geldiklerinde savunma sanayiinde de önemli dertleri olan bir ülke görüntüsüyle karşılaşıp bu alanda eksikleri gidermek, yerli ve ulusal üretimi azami düzeye çıkarmak için tüm imkanları seferber ettiklerini lisana getirdi.

“Savunma sanayii kesimi Türkiye Yüzyılı’nın değerli yapı taşlarından biri olacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan bildirisinde, “Sizlerle birlikte omuz omuza verdiğimiz kararlı gayretin sonuçlarını hamdolsun kısa müddette almaya başladık. Türkiye, bugün son yıllarda gerçekleştirdiği savunma sanayii atılımı sayesinde bölgesinde oyun kuran güçlü bir ülke pozisyonuna ulaştı. İhtilal niteliğindeki adımlarımız tüm emniyet ünitelerimizin alandaki gücüne güç katarken, operasyonlardaki muvaffakiyetlerini daha da artırdı. Ülkemiz, sonları içinde ve ötesinde her türlü harekatı problemsiz bir biçimde icra edebilecek kapasiteye kavuştu. Savunma sanayiinde yakaladığımız tarihi ivmeyi, amaçlarımıza ulaşarak taçlandırmayı hedefliyoruz. Savunma sanayii dalının Başkanlığımız uyumunda bütün paydaşların inançla, azimle ve dirayetle sürdürdüğü çalışmalar sonucunda Türkiye Yüzyılı’nın değerli yapı taşlarından biri olacağına inanıyorum. Bu kanılarla Savunma Sanayii Başkanlığımıza ülkemiz, milletimiz ve bekamız uğrunda yürüttüğü çalışmalarda muvaffakiyetler diliyorum. Sizlerin şahsında Türk savunma sanayiine katkı sunan tüm kurum, kuruluş ve firmalarımıza teşekkür ediyorum. Bu vesileyle istiklalimiz ve istikbalimiz için can veren şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” sözlerine yer verdi.

“Bin 600’den fazla firma ve 80 binden fazla çalışanla 750’den fazla proje yürütüyoruz”

Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir ise programda yaptığı konuşmada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve sahiplenmesiyle bilhassa son 5-6 yıldır karar alma ve uygulamada daha süratli ve daha güçlü yapımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçmişten bugüne pek çok dönüm noktasına şahit olan savunma sanayiimiz bugün geldiği yerde tam bağımsızlık amacı doğrultusunda güçlü bir formda ilerlemektedir. Ülkemiz savunma sanayii alanında pazar olmaktan çıkmış, aktör olma yolunda kıymetli bir basamak kaydetmiştir. Yerli ve ulusal imkanlarla ürettiğimiz platformlar dünyada isminden sıkça kelam ettirmeye başlamış, hatta kimileri oyun değiştirici olmuştur” dedi.
Demir, Türk savunma sanayiinin elde ettiği muvaffakiyetlerin Savunma Sanayii Başkanlığının uyumu, güçlü ekosistemin kararlılığı, inancı ve azmi sayesinde kazanıldığını tabir ederek, “Biz Türk savunma sanayii olarak vakıf şirketlerimizden özel bölüme, KOBİ’lerden üniversitelere, teknoparklardan araştırma merkezlerine kadar geniş bir aileyiz. Bin 600’den fazla firma ve 80 binden fazla çalışanla 750’den fazla proje yürütüyoruz. Savunma sanayiimiz bugün yaklaşık 70 milyar dolar bütçe pahası ve 10 milyar dolardan fazla cirosuyla ülkemizin kıymetli dallarından biri haline gelmiştir. Bu süreçte her daim bizlerle birlikte yol yürüyen siz pahalı mesai arkadaşlarıma teşekkürü borç biliyorum” açıklamasında bulundu.

“Güçlü ekosistemimizle geniş bir aileyiz”

Prof. Dr. Demir, lider ve yol gösterici bir Türkiye için gerekli atılımları yaparak amaçlarına ulaşacaklarına yürekten inandığını söz etti. Demir, liderliği ile savunma sanayiine her vakit dayanak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarını sunduğunu belirterek, bakanlıklara, Türk Silahlı Kuvvetlerine, Jandarma, Emniyet ve Kıyı Güvenlik Teşkilatına, Ulusal İstihbarat Teşkilatı ile öteki kamu kurum ve kuruluşlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve bağlı iştiraklerine, özel bölüme, üniversitelere, araştırma kuruluşlarına teşekkür etti.

Program kurumda 30. yılını doldurmuş işçiye anı nesnesi takdimi ve “Savunma Sanayii 360 – Bütün Taraflarıyla Türk Savunma Sanayii Tarihi” standının gezilmesiyle sona erdi. Programa Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, SSB ve kesim temsilcileri iştirak etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir