Depremden bir hafta sonra bodrum kat su ile dolmaya başladı! Kaynağı bilinmiyor, apartmandakiler çareyi taşınmakta buldu

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Elazığ’da da birçok bina hasar gördü. Kültür Mahallesi, Töreli Sokak’taki 2 bloklu 5 katlı Ender Apartmanı’nın bodrumunu ise felaketten 1 hafta sonra kaynağı muhakkak olmayan yer altı suyu bastı.

İki defa itfaiye gruplarınca boşaltılan su, tekrar dolmaya başladı. Bu kere bina sakinleri, bodruma su pompası koyup, suyun tahliyesine başladı. Daima su alan yer nedeniyle 19 aileden 14’ü binayı terk etti, kalanlar kalıcı tahlil istiyor.

‘CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK’

19 daireden oluşan ve şu an yalnızca 5 ailenin kaldığı binanın sakinlerinden Leyla Kurt, “Binamızın altından su geliyor. Ancak nereden geldiği belirli olmayan su, bayağı ıstırap yaratıyor. İtfaiye 2 kez geldi, suyu çektiler lakin başa çıkamadılar. Pompa aldık, o formda suyu çekiyoruz. Bu suyun nereden geldiği ile ilgilenen kimse yok. Kimse bir şey yapmıyor, çaresiz kaldık, korkuyoruz. Kaygıdan konutlara girilmiyor, can güvenliğimiz yok. 200’den fazla insan oturuyordu. Şu anda toplasan 20 kişi bile kalmadı. Devletimizden bir ricada bulunuyorum; bizim bu sorunumuzu gidersinler” dedi.

’24 SAAT SU TAHLİYESİ YAPIYORUZ’

15 yıldır binada oturduğunu söyleyen Sezai Cebir de “Binamızda Maraş sarsıntısından 1 hafta sonra yer altı kaynağı suyu çıktı. Belediyeye bildirdik, inceleyip baktılar ve bu suya karışmadıklarını söylediler. Etraf ve Şehirciliğe gittik. Onlar da tıpkı bilgiyi bize verdi. 1 aydan fazladır binamıza su geliyor. Bodrumumuz daima su doluyor. 24 saat su tahliyesi yapıyoruz. Bundan rahatsızız. 19 dairelik binamızda 5 aile kaldı. Binamızı terk etmek zorunda kalıyoruz. Zira binamız şu anda risk altında. Yetkililerden binamıza hızlı bir biçimde bakılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir