Depremzedeleri yardım vaadiyle dolandıran sanığa hapis cezası

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarında afetzedeler için toplumsal medyadan acil para yardımı isteyerek dolandırıcılık yaptığı sav edilen sanığın davasında karar çıktı.

İddiaya nazaran 13 Şubat 2023’de Erhan B. (37), toplumsal medya hesabından sarsıntı bölgesinde olmamasına karşın orada olduğunu söylemiş, afetzedelere yönelik acil para yardımı için IBAN paylaşımı yapmıştı.

Konuya ait İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame hazırlanmış, iddianamede sanığın hesabına bugüne kadar olayla irtibatlı bir ödeme yapılmadığı belirtilirken, sanık Erhan B.’nin zincirleme halde “nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs” kabahatinden 3 yıldan 10 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması talep edilmişti.

Olaya ait davada birinci duruşmada karar açıklandı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanık Erhan B. ile avukatı hazır bulundu.

“ÇOK PİŞMANIM”

Duruşmada savunma yapan sanık Erhan B., “Benim engelli annem bulunmaktadır, annemin bakımını ve geçimini sağlıyordum. Ayrıyeten benim meskenim daha evvel yıkılmıştı. Bu nedenle çok badireler yaşıyordum. Bu nedenlerle internete ilan vermek zorunda kaldım lakin bu ilandan ötürü çok pişmanım, bir daha bu türlü bir olay yapmayacağım.” dedi.

1 YIL 8 AY MAHPUS CEZASI

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Erhan B.’yi “nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs” cürmünden neticeten 1 yıl 8 ay mahpus cezasına çarptırdı.

Sanığın sabıkasız geçmişini de dikkate alan heyet, hakkındaki kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verirken, ayrıyeten tahliyesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir