Dünya Kaynakları Enstitüsü: Yağmur ormanlarının yok olma oranı yüzde 10 arttı

Maryland Üniversitesi’nden alınan ve WRI’nin Küresel Forest Watch platformunda yer alan yeni datalara nazaran, tropik bölgeler 2022 yılında 2021 yılına kıyasla yüzde 10 daha fazla yağmur ormanı kaybetti.

Yok olan ormanların kapladığı alanın toplam 4.1 milyon hektara ulaştığı, bu alanın 11 futbol alanı büyüklüğünde olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, “Orman kayıpları, 145 ülkenin başkanlarının Glasgow Başkanlarının Orman ve Arazi Kullanımı Bildirgesi’nde, ormanların iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybıyla çabadaki değerli rolünü kabul ederek, on yılın sonuna kadar orman kaybını durdurma ve bilakis çevirme kelamı vermelerinden sonraki birinci yılda meydana geldi. Bu amaca ulaşmak için birincil orman kaybında istikrarlı düşüşler yerine, eğilim yanlış tarafta ilerliyor. Hakikaten de insanlık ormanlarla ilgili değerli taahhütlerini yerine getirme yolunda ilerlemiyor” denildi.

ORMANLAR NEDEN KIYMETLİ?

Ormanlar, iklim değişikliğiyle uğraş, geçim kaynaklarının desteklenmesi ve biyolojik çeşitliliğin korunması açısından kritik ehemmiyete sahip ekosistemlerdir.

Raporda, ormanların yok oluşuyla ilgili üç ana noktaya dikkat çekildi. Orman kayıplarını önlemenin iklim değişikliğiyle en aktif ve en uygun maliyetli yol olduğuna dikkat çekilirken, dünya genelinde yaklaşık 70 milyon kişinin geçimini ormanlardan sağladığı; orman kayıplarının tarımda verimsizlik oluşturabileceği belirtildi.

Son olarak, ormanların ekosistemler ortasında en fazla biyolojik çeşitliliğe mesken sahipliği yaptığı tabir edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir