Ekonomiye ilişkin ‘torba teklif’ yasalaştı

Elektrik Piyasası Kanunu ile Kimi Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Genel Heyeti’nde kabul edilerek maddeleşti.

Kabul edilen unsurlara nazaran, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın borçlanma yetkisine 200 milyar lira ek edilecek. Böylelikle 293 milyarlık olan borçlanma yetkisi 493 milyar liraya çıkıyor. Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne ilişkin birtakım limanların işletme hakkı verilmesi yahut evresi formülüyle özelleştirilmeleri sonucunda imzalanan 49 yıldan az müddetli mukavele mühletleri, 49 yıla kadar uzatılacak.

Kamu üniversitesi sıhhat hizmeti sunucularına yönelik düzenleme yapılıyor

BOTAŞ’ın ödenmemiş her türlü vergi, fon ve hisseler ile idari para cezaları, bunlara bağlı gecikme artırımı ve gecikme faizlerinden oluşan borçları, hazineden görevlendirme bedeli alacaklarına karşılık mahsup edilerek silinecek.

Kamu üniversitesi sıhhat hizmeti sunucularının, hizmetin ifasında mali zahmetler yaşamamaları ve sıhhat hizmetlerinin sürdürülebilirliği bakımından, kelam konusu sıhhat hizmeti sunucularının finansal yeterliliğine katkı sağlanması ile evvelki yıllara ilişkin incelemeler sonucu cari yılda mali bir kesintiye uğramamasına yönelik düzenleme yapılıyor.

Ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine toplu kontrat ikramiyesi ödenecek

1 Ocak 2013’ten evvel, Türkiye’de oturma müsaadesi almış yabancı ülke vatandaşlarından yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalı olmayan bireyler; öteki bir ülkede sıhhat sigortasından yararlanma hakkı bulunmayan vatandaşlar ile Toplumsal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu kararlarına nazaran korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden fiyatsız faydalanan bireyler ile ana ve babası olmayan Türk vatandaşlarından 18 yaşını doldurmamış çocukların genel sıhhat sigortası primleri ile gecikme cezası ve gecikme artırımı üzere feri alacaklarının tamamının tahsilinden vazgeçilecek.

Kurulu olduğu hizmet kolunda çalışan kamu vazifelilerinin yüzde 2’sinden daha fazlasını üye kaydetmiş kamu vazifelileri sendikalarına üye olan, aylık yahut fiyatından üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ise ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık yahut fiyatlarıyla birlikte toplu kontrat ile belirlenecek meblağda toplu kontrat ikramiyesi ödenecek. (İHA) 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir