En bulaşıcı corona virüsü varyantı XBB.1.5’in en belirgin belirtisi açıklandı

ABD’de olayların neredeyse yarısı Omicron XBB.1.5 olarak kayıtlara geçerken Dünya Sıhhat Örgütü başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş bu yeni varyantın en bulaşıcı virüs olduğuna dair açıklamalar yapmaya devam ediyor.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’nin datalarına nazaran olay sayısı ABD’de süratle artarken bu varyantın baskın Covid-19 çeşidi olacağına dair de açıklamalar geldi.

“NORMAL BELİRTİLER DE GÖRÜLEBİLİR”

Öte yandan uzmanlar son devirde süratle yayılan bu varyantın en besbelli belirtilerini de açıkladı. Omicron varyantının burun akıntısı, halsizlik ve hapşırma üzere grip gibisi belirtileri olduğunu aktaran uzmanlar yeni varyant ile ilgili de konuştu.

Omicron XBB.1.5 ile ilgili yeni araştırmaların çok az olduğunu belirten Stanford Üniversitesi’nden Dr. Julie Parsonnet, “Genel olarak insanlarda kas ağrısı, baş ağrısı ve burunda tıkanıklık görülüyor. Ancak bu hastalıkta yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı da görülebilir” dedi.

Colorado Üniversitesi’nde misyonlu profesör doktor Thomas Campbell da, “Daha evvel görülen kimi belirtilerin yeni varyantta olmasını beklemiyoruz. XBB varyantı Omicron kümesinden olduğu için koku ve tat kaybının olmamasını bekliyoruz” sözünü kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir