Erbakan “Erdoğan’ın Yeniden Aday Olması Yasal Değil” Demişti

Yeniden Refah Partisi sürpriz bir kararla Cumhur İttifakı’na katıldığını ilan etti. Fatih Erbakan’ın genel başkanlığını yaptığı parti seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyecek. Lakin Erbakan geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar aday olmasının yasal olmadığını savunmuştu. 

Yeniden Refah Partisi, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler için Cumhur İttifakı’na katılma kararı aldı. 

Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp prensipler konusunda uzlaşmaya vardıklarını açıkladı. Erbakan, YSK’da devam eden cumhurbaşkanı adaylığı sürecini de sonlandırdıklarını bildirdi.

“Bir daha aday olması hukuken uygun değil”

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığını desekleme kararı alan Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajda Erdoğan’ın yine aday olmasının yasal olmadığının savunmuştu. 

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’ya konuşan Erbakan, 2017 yılında sistemin değiştiğini ancak “Bir kişi en fazla iki devir cumhurbaşkanı seçilebilir” maddesinin birebir kaldığını vurgulayarak şunları söylemişti:

‘2017’de sistem değişti lakin o unsurda değişiklik olmadı. Münasebetiyle 2 defa seçildi. Bir daha aday olması çok da hukuken uygun değil. YSK’nın İstanbul seçimlerinde aldığı kararı biliyorsunuz. İktidar ortağı MHP ‘AYM kapatılsın’, Sayın Cumhurbaşkanı ‘AİHM kim oluyor, tanımayız’ diyor. Hasebiyle bu kaidelerde YSK Tayyip Bey’in adaylığını onaylayabilir. Lakin hukuken dediğiniz üzere mümkün değil.’

AK Parti Genel Lider Vekili Binali Yıldırım, 10 Mart’ta Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ı ziyaret ederek Cumhur İttifakı’na davet etmişti. 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Yıldırım ile yaptığı görüşmenin ardından konuyu parti içinde değerlendireceklerini bildirmişti. Erbakan hafta başında yaptığı açıklamada Cumhur İttifakı’na katılmama kararı aldıklarını duyurmuştu. Erbakan daha sonra cumhurbaşkanı adaylığı için de YSK’ya başvurmuştu. 

Erbakan geçtiğimiz gün katıldığı Habertürk yayınında AK Parti ile neden anlaşamadıklarını anlatmıştı. Erbakan AK Parti ile taleplerini içeren yazılı bir protokol yapmak istediklerini lakin bu isteklerinin kabul edilmediğini aktarmıştı. Erbakan ‘Biz MHP ve BBP ile beraberiz onlarla imzalamadık, hasebiyle sizinle imzalamanız bizim açımızdan uygun olmaz’ dendi. Bizim bu unsurlarımız bir ölçü kırpıldı, kimi cümleler yuvarlatıldı, birtakım sözler çıkartıldı, bir metin haline getirildi. Biz ona da ‘tamam’ dedik. Bizim gayemiz 30’un 30’u olmaz da 20’si yapılır, o da bir yarar. Lakin dediğim gibi 3 husus de olsa ‘böyle bir protokolün olması uygun değil’ dendi’ tabirlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir