Fransa duyurdu: Nijer’den tahliye işlemleri başlıyor

Nijer’de 26 Temmuz’da Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’un Başkanlık Sarayı’nda Muhafız Alayı tarafından alıkonduğu tabir edilmiş, 27 Temmuz’da ise muhafız askerleri idareye el konduğunu açıklamıştı.

Fransa’nın darbenin akabinde Nijer’e yönelik tüm kalkınma yardımlarını ve bütçe takviyesini askıya almasının akabinde Fransa’nın Niamey Büyükelçiliği önünde protestolar başlamıştı. Fransa, protestoların akabinde Nijer’de tahliye süreçlerine başlanacağını duyurdu. Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Tahliye çok süratli bir halde gerçekleştirilecek” denildi. Lakin Bakanlık, tahliye süreçlerinin ayrıntılarını açıklamadı.

Fransa’nın darbenin akabinde Nijer’e yönelik mali yardımı kesmesi protestoların da fitilini ateşlemişti. Binlerce cunta destekçisi Nijerli, 30 Temmuz’da Fransa Büyükelçiliği önünde toplanarak protesto şovlarına başlamıştı.

Pazar günü yapılan aksiyonda ise Fransa’nın Niamey Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler Fransa bayraklarını ateşe vermişti. Göstericilerin, Nijer bayraklarının yanı sıra Rus bayrağı taşımaları da dikkat çekerken, büyükelçiliklerden eylemcilere gaz sıkıldığı ve 6 kişinin yaralandığı argüman edilmişti.

Öte yandan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijerya’nın başşehri Abuja’da 30 Temmuz’da yaptığı harika toplantının akabinde Nijer’deki cunta idaresine ültimatom vererek, Nijer’in devrik lideri Devlet Başkanı Muhammed Bazoum’un 1 hafta içinde yine vazifeye getirilmemesi halinde askeri müdahale tehdidinde bulunmuştu.

Tüm bu gelişmelerin akabinde Nijer’de idareye el koyan askeri cunta, Fransa ile Nijer Dışişleri Bakanı Hassoumi Massoudou’nun, devrik önder Mohamed Bazoum’un hür bırakılmasını sağlamak için Fransa ile Nijer Devlet Başkanlığı Sarayı’nın bombalanmasına yetki veren bir doküman imzalandığını sav etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir