Fransa’da sendikalar emeklilik yaşını yükseltecek reforma karşı eyleme hazırlanıyor

Fransa’daki sendikalar ile muhalefet partileri toplumda büyük reaksiyon toplayan, emeklilik maaşına erişim yaşını yükseltecek ıslahata karşı şiddetle uğraş edeceklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hükümeti ise 19 Ocak’ta ülke çapında grev ve aksiyon düzenlenmesi davetlerinden korkmadığını, planın onaylanması için çalışmayı sürdüreceğini açıkladı.

Hükümetin dün duyurduğu ıslahat, parlamento tarafından onaylandığı takdirde Fransızların 64 yaşına kadar, yani hâlihazırdaki kanunların gerektirdiğinden iki yıl daha fazla çalışmalarına yol açacak. Düzenleme sonucunda Fransızlar, azami emeklilik maaşını hakketmek için de daha uzun mühlet çalışmak zorunda kalacaklar.

EMEKLİLİK YAŞI HER YIL 3 AY YÜKSELTİLECEK

Hükümetin planı kapsamında emeklilik yaşı eylülden itibaren her yıl üç ay yükseltilerek 2030 yılında 64’e ulaşacak.

Reform, tıpkı vakitte 2027 yılından itibaren azami emeklilik maaşına erişim için 43 yıl çalışmış olmayı gerektirecek. Daha evvelki ıslahatlarda bu zorunluluğun, sekiz yıl daha geç yürülüğe girmesi planlanıyordu.

EYLÜLDE YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ HEDEFLENİYOR

Ilımlı CFDT sendikasının başkanı Laurent Berger, France Inter radyosuna yaptığı açıklamada, “Bu adaletsiz ıslahatın geri çekilmesi için uğraş edeceğiz” dedi.

Reformun geleceğine dair görünüm büyük ölçüde, birinci günkü grev ve şovların başarısına bağlı olarak şekillenecek.

Düzenleme, hükümetin 23 Ocak’taki kabine toplantısında onaylandıktan sonra parlamentoya gönderilecek. Hükümet, ıslahatın eylülde yürürlüğe girmesini hedefliyor. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir