Görevden alınan belediye başkanı beraat etti

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak, 22 yıl 6 ay mahpus istemiyle yargılandığı davadan beraat etti.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Vilayet Eşbaşkanlığı vazifesi yürüttüğü sırada ve Silvan Belediyesi eşbaşkanı seçilmesinden sonra katıldığı basın açıklamaları, aksiyon ve etkinlikler ile Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) organize ettiği etkinliklere katılması nedeniyle, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak”la suçlanan Toprak’ın duruşması Diyarbakır 11’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Toprak duruşmaya katılmazken, avukatı Sabahattin Acar duruşma salonunda hazır bulundu.

‘SİYASİ PARTİ FAALİYETLERİDİR’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, argüman makamının ceza istemiyle bir evvelki celsede verdiği mütalaasını tekrarladığı duruşmada, savunma yapan Toprak’ın avukatı Acar, müvekkilinin katıldığı hareket ve aktifliklerin niyet ve tabir özgürlüğü ile anayasal garanti altına alınan siyasi parti faaliyetleri kapsamında olduğunu belirtti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “şok etkisi” yaratan aksiyon, beyanların niyet ve söz özgürlüğü kapsamında kaldığına dair kararını hatırlatan Acar, müvekkilinin beraatini istedi.

BERAAT KARARI

Savunmanın akabinde mahkeme heyeti, Toprak’ın her iki suçlamadan da beraatine karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir