Hareketsizlik ve aşırı kilo kireçlenmeyi artırıyor!

İSTANBUL (İGFA) – Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Fahri Erdoğan, halk ortasında ‘kireçlenme’ olarak söz edilen, tıptaki isimleriyle osteoartrit yahut artrozun son yıllarda süratle yaygınlaştığını belirterek, hareketlerimizde kısıtlılığa ve istirahat ederken bile geçmeyen ağrılara neden olan bu hastalığın kişinin günlük hayat kalitesini değerli ölçüde düşürdüğünü söyledi.

Günümüzde teknolojideki ve tıptaki süratli gelişmelerle tedavide kıymetli muvaffakiyetler sağlamanın mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Erdoğan, ameliyat dışı tedavi prosedürlerine cevap vermeyen hastalarda protez ameliyatının çok değerli yararlar sağladığını, bu sayede kişinin ağrılarından kurtulurken toplumsal yaşantısına yine kavuşabildiğini vurguladı.

Prof. Dr. Fahri Erdoğan, günlük hayatta sık yapılan ve eklemlerde kireçlenmeye yol açan yanlışları sıralarken, protez ameliyatındaki yenilikleri anlattı, değerli ihtarlarda bulundu.

Son yıllarda giderek yaygınlaşan eklem kireçlenmesi artık yalnızca yaşlılarda değil gençlerde de değerli bir sorun olarak karşımıza çıktığını tabir eden Erdoğan, “Zamanla hastanın yürüme arasını önemli halde azaltan, eğilme ve çömelmesini imkansız hale getiren, gece ve gündüz dinlenme halinde bile ağrılarının sürmesine yol açan hastalık bu nedenle kişiyi toplumsal hayattan da koparabiliyor. Kireçlenmenin boyutu onarılamayacak seviyeye ve yaygınlığa ulaştığında hastanın ameliyat olması ve protez ile ekleminin yüzeylerinin değiştirilmesi gerekir. Günümüzde teknolojideki ve tıptaki gelişmeler, ileri ölçüde yıpranan ve ameliyat dışı tedavi yollarına cevap vermeyen hastalarda; yerinde ve kuralına uygun uygulanan bir eklem proteziyle ağrısız ve hareketli bir hayatı mümkün kılıyor” dedi.

Eklem ve kıkırdak aşınmalarına genetik rahatsızlıklar, ilerleyen yaş ve menopoz sonrası kemik erimesi (osteoporoz) üzere birçok etkenin yol açabildiğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Fahri Erdoğan, kimi yanlışların da kireçlenme sürecini hızlandırdığını belirterek, kireçlenmeye yol açan 5 değerli yanlışı şöyle sıraladı.

  • Aşırı kilo: Fazla kilo eklemler için taşınması gerekenden fazla yüke neden olarak aşınmayı hızlandırdığından ülkü kiloya inmek gerekiyor.
  • Hareketsizlik: Hareketsizlik eklemleri zayıflatıp, kıkırdakların süratle tahrip olmasına yol açarak kireçlenmeyi hızlandırıyor. Uygun ve nizamlı antrenman eklemleri koruyor.
  • Eklemlere çok yük bindirmek: Eklemin hareketlerini zorlayacak seviyede ve tartıda hareketler eklemlere ziyan veriyor. Bu nedenle bilhassa eklemi darbeye maruz bırakacak usulde zıplama yahut sıçrama ile yapılan hareketlerden kaçınmak gerekiyor.
  • Sigara ve alkol: Yapılan bilimsel çalışmalarla genel sıhhate verdikleri ziyanlar tartışmasız olan sigara ve alkol kullanımı, dolaylı olarak eklemin beslenmesini de olumsuz etkiliyor, kıkırdak aşınmasını hızlandırarak aşınmaya yol açacak öbür rahatsızlıkların gelişimine neden oluyor.
  • Duruş bozukluğu: Yanlış duruş ve oturuş eklemlerdeki yıpranmayı artırıyor. Bu nedenle duruş bozukluklarını düzeltmek, bilhassa kas ve eklemin tansiyonunu azaltacak ve eklem etrafı kas kümelerini kuvvetlendirecek antrenmanları yapmak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir