Hollanda’da kurtlar evcilleşmemeleri için paintball silahı ile uzaklaştırılacak

Hollanda’da Gelderland Eyaleti’nden yapılan yazılı açıklamada, eyalete bağlı Hoge Veluwe Ulusal Parkı’ndaki bir kurdun son haftalarda ormanı ziyaret edenlere ve yürüyüş yapanlara giderek yaklaşması nedeniyle duruma müdahale edileceği belirtildi.

Açıklamada, kurtların, evcilleşmelerini önlemek ve insanlardan uzak durmalarını sağlamak için eyalete bağlı bekçiler tarafından bir cins paintball silahı ile uzaklaştırılacağı tabir edildi.

Kurtların, korunan cinslerden olduğu, onları rahatsız etmenin yahut kovalamanın yasaklandığı belirtilerek, paintball silahı kullanımının özel bir muafiyet gerektirdiği, geçen perşembe günü yürürlüğe giren uygulamanın, kısa müddette hayata geçirileceği kaydedildi.

KARARA REAKSİYON VAR

Yerel medyada çıkan haberde ise, parkın müdürü Seger Emmanuel baron van Voorst tot Voorst’un, alınan karara karşı olduğu aktarıldı. Haberde, van Voorst tot Voorst’un, “İnsanlara saldırmamaları için hayvanları korkutmak istiyorlar. Kurdu öldürün diyemedikleri için kandırmaca bir tahlildir bu.” kelamlarına yer verildi.

Geçen günlerde, bir kurdun ormandaki bir aileyle yakınlaştığını gösteren ve tabiat fotoğrafçılarının bir kurdun etrafını sardığı imajların yer aldığı paylaşımlar, ülkede tartışmaya neden olmuş, Fauna Muhafaza Vakfının, parkın bakım misyonunu yerine getirmedi tezleriyle bir yahut daha fazla kurdun “insanlara karşı olan doğal endişelerini kaybettikleri” ve “evcilleştikleri” gerekçesiyle parkın idaresini şikayet ettiği belirtilmişti.

Haziranda yayınlanan bir rapora nazaran ülkede 20 kadar yetişkin kurt mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir