HÜDA-PAR’ın Hizbullah ile Bağına Dair Haberlere Erişim Engeli

Seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıklayan HÜDA-PAR’ın Hizbullah ile bağına dair 47 haber ve paylaşım hakkında erişim manisi kararı verildi.

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dayanağını bildiren HÜDA-PAR, Cumhur İttifakı’na iştirak için de müzakereleri sürdürüyor.

Bu süreçte HÜDA-PAR’ın 1990’lı yıllarda yüzlerce kişiyi katleden Hizbullah terör örgütüyle olan bağı yine gündeme geldi. HÜDA-PAR bu bağa dair yapılan haber ve toplumsal medya paylaşımlarının akabinde mahkemeye başvurdu.

“Siyasi prestijlerini sarsıcı ve kişilik haklarını ihlal edici nitelikte”

Mahkeme HÜDAPAR ile Hizbullah bağına dair 47 haber ve toplumsal medya paylaşımı hakkında  erişim manisi ve içerikten çıkarma kararı verdi. İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan kararın münasebeti şöyle:

“Erişimi engellenmek istenen URL adreslerinde Hür Dava Partisinin Hizbullah Terör Örgütü ile irtibatlı olduğu, bu örgütün siyasi kanadı olduğu, Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar OKKAN’ı öldüren terör örgütüyle irtibatı bulunduğu, bir kısım linklerde bu partinin Lübnan’da aktif olduğu bilinen Hizbullah Örgütüyle birtakım linklerde ise DEAŞ Terör Örgütüyle irtibatı bulunduğu istikametinde paylaşımlara, bir kısım linklerde ise ‘domuz bağcı’, ‘şeytan parti Hüda-Par’ ve ‘domuz bağcıların temsilcisi’ biçimindeki paylaşımlara yer verildiği, başvuranlar vekili müvekkillerinin kelam konusu terör örgütleriyle rastgele bir irtibat ve iltisaklarının bulunmadığını beyan ettiği, Yüksek Seçim Kurulu kararlarına nazaran Hür Dava Partisinin seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partiler ortasında yer aldığı, bu bilgiler çerçevesine erişimi engellenmek istenen URL adreslerinde yapılan paylaşımların müracaat sahiplerinin siyasi prestijlerini sarsıcı ve kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olduğu görülmekle 5651 Sayılı Yasa kapsamında yasal koşulları oluştuğundan talebin kabulüne dair aşağıdaki biçimde karar vermek gerekmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir