İki çocuğun ölümüne Menzil’den “Kan parası”

Türkiye kaçak Kuran kursunda “okuyan” 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın kursun yakınlarındaki ahırda kuşkulu halde ömrünü yitirmesini konuşurken Menzil Cemaati’ne dair yeni bir tez gündeme geldi.

İddiaya nazaran, cemaatin çiftliğinde yem karma makinesine kapılarak ölen iki çocuğun olayı, kan parası ödenerek kapatıldı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, cemaatin çiftlikte kaçak olarak çalıştırdığı Suriyeli bir ailenin iki küçük çocuğu 21 Aralık 2018’de traktöre bağlı yem karma makinesine kapıldı. 2 yaşındaki Selin ve 3 yaşındaki Mehmed isimli kardeşler olay yerinde feci formda hayatını kaybetti.

UYARI LEVHASI YOKTU

Çocukların vefatı akabinde şüpheliler hakkında “Taksirle iki kişinin vefatına neden olma” kabahatinden Konya Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Olayla ilgili hazırlanan uzman raporunda, traktör ile yem karma makinasının bağlandığı yerde yaklaşmayı önleyici rastgele bir müdafaa, etrafta de rastgele bir ikaz ve işaretlerinin bulunmadığı belirtildi.

‘TAKSİTLE’ ÖDEDİLER

Mahkeme, çiftliğin resmi sahibi olan Menzil mensubu Rayhan Tülek ile işlerini yürüten Mehmet Değiş ve Semerkand Vakfı’nın Konya Şubesi’nin müdürü de olan Bekir Başpınar’ı toplamda 60 bin 700 TL isimli para cezasına çarptırdı.

Üç şahsa “Taksirle iki kişinin vefatına neden olma” cürmünden verilen para cezası 20 ile 24 taksitlere bölündü.

“ÖDEMELERİMİZİ YAPTIK, OLAY KAPATILDI”

Yargılama sürecinde sözlerine başvurulan baba Hasan Ramazan ve anne Döne Abid, maddi ve manevi olarak ziyanlarının karşılandıklarını ileri sürerek şüphelilerden şikayetçi olmadı.

Tali kusurlu bulunan anne ve babaya ise “Çocuklarını kaybetmeleri ve olay sebebiyle derin hüzün yaşamaları” nedeniyle rastgele bir ceza verilmedi.

Menzil’in Konya sorumlularından olduğu belirtilen, Semerkand Vakfı’nın Konya Şubesi’nin de müdürü olan ve iki çocuğun hayatını yitirdiği facia nedeniyle yargılanan Bekir Başpınar, “Bu hususla ilgili bir şey kalmadı. Dava açıldı, ödemelerimizi yaptık, olay kapatıldı. Süreç bitti, bu mevzuyla ilgili bilgi vermiyoruz” dedi.

Çiftliğin bulunduğu köy ile etrafındaki köylerde yaşayan yurttaşlar ise cemaati tekraren jandarmaya şikayet ettiklerini lakin bir tedbir alınmadığını söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir