İngiltere’de büyük hayal kırıklığı: İlk uydu denemesi başarısız oldu

İngiltere topraklarından birinci defa yapılan, yörüngeye uydu gönderme denemesi başarısızlıkla sonlandı.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran, ülkenin güneybatısındaki Cornwall’da yapılan deneme, Virgin Orbit’e ilişkin Boeing 747 tipi uçağın uyduları taşıyan roketi belirli bir irtifaya çıkarması üzerinden planlanmıştı. Buna uzay araştırmalarında “yatay fırlatma” ismi veriliyor.

Önce roketin Atlantik Okyanusu üzerinde uçaktan ayrıldığı ve muvaffakiyet ile yörüngeye ilerlediği duyuruldu. Fakat 28 dakika sonrasında şirket, roketin bir sorun yaşadığını açıkladı.

Açıklamada roketin uyduları bırakamadığı kaydedildi. 9 uydunun kaybolduğu düşünülüyor.

SORUŞTURMA BAŞLATILACAK

İngiltere Uzay Ajansı Fırlatma Yöneticisi Matt Archer, sorunun roketin üst kısmında kaynaklandığını söyledi. Archer, ikinci basamakta devreye girmesi gereken motorun teknik sorun yaşadığını ve roketin yörüngeye ulaşamadığını aktardı.

BBC’ye konuşan Archer, fırlatmanın başarısızlıkla sonuçlanmasının soruşturulacağını söyledi.

Virgin Orbit 2020 yılında fırlatma hizmetleri sunmak için kuruldu. Şirket birinci başarısız denemenin akabinde, bu son fırlatmaya dek dört başarılı uçuş gerçekleştirmişti.

Virgin Orbit yöneticisi Melissa Thorpe, başarısız fırlatma nedeniyle büyük keder yaşadıklarını söyledi. Thorpe, “Bunun için çok çalışmıştık. Bu yüzden çok üzüldük. Ancak uzay çalışmaları klişe olacak tahminen ancak zor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir