İran’da İngiltere adına casuslukla suçlanan eski bakan yardımcısı idama mahkum edildi

İran Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansı’na göre, eski Savunma Bakanı Ekberi, bir süre evvel İngiltere lehine casusluk yapmaktan tutuklanarak cezaevine konuldu.

Bu süreçte aleyhinde dava açılarak “casusluk” suçlamasıyla yargılanan Ekberi, mahkeme tarafından mevt cezasına çarptırıldı. Sanığın, karara itirazının akabinde belge Yargıtay’da tekrar incelendi ve Yargıtay, itirazı reddederek Ekberi hakkında verilen idam kararını onayladı.

Öte yandan İstihbarat Bakanlığı, Ekberi’nin ülkenin hassas ve stratejik merkezlerinin bilgilerini “MI6” olarak bilinen İngiltere’nin Saklı İstihbarat Servisi’ne (SIS) aktardığının tespit edildiğini duyurdu.

Açıklamada, Ekberi, “İran’ın stratejik kurumları hakkında değerli bilgiler toplayan ve topladığı bilgileri birçok kere büsbütün şuurlu formda İngiliz istihbaratına sunan Bâtın İstihbarat Servisi’nin en değerli casuslarından biri” olarak nitelendirildi.

Ali İstek Ekberi, 1997-2005 ortasında misyon yapan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi devrinde Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

İran-İngiltere ikili vatandaşlığına sahip olduğu söylenen Ekberi’nin ne vakit tutuklandığına ait bilgi verilmese de ülke medyasında 2019-2020 yılları ortasında MI6 ismine casuslukla suçlanarak tutuklandığı bilgilerine yer verildi.

İNGİLTERE’DEN TEPKİ
İngiltere Dışişleri Bakanı James Clevery, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “İran, İngiliz-İran vatandaşı Ali İstek Ekberi’nin infazını durdurmalı ve onu derhal hür bırakmalıdır. Bu, insan hayatını hiçe sayan barbar bir rejimin siyasi emelli aksiyonu.” değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir