İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nın 27 tadilat ihalesi için 32 milyon TL harcandı

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı için 27 başka tadilat ve tamir ihalesi düzenlendi. İhalelerle 32 milyon TL harcandı.

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nın inşaatına 2006’da başlandı. Adalet sarayı 126 dönümlük yere inşa edildi ve 350 milyon liraya mal oldu. Dört yıl gecikmeli olarak inşaatı tamamlanan adliye, 5 Şubat 2013’te süreksiz kabulü yapılarak hizmet vermeye başladı. Dev binaya Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Kartal, Pendik, Tuzla, Sultanbeyli ve Adalar adliyeleri taşındı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere nazaran, Anadolu Adliyesi’ndeki eksikliklerin tamamlanması için 2013 ile 2022 yıllarını kapsayan 9 yıllık periyotta 27 farklı ihale yapıldı. Bu ihalelerle de yaklaşık 32 milyon TL harcandı. İhalelerin söndürme sistemleri, izolasyon, havalandırma sistemleri, tabanların tamiratı, tavan güçlendirmesi ile ısıtma ve soğutma sistemleri üzere işlerin imali için düzenlendiği açıklandı.

810 kalem eksik imalat tespit edildi

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, İstanbul Anadolu Adliyesi‘nin inşaatının imalinde kusurlu ve noksan imalatlar bulunmasına karşın bu işleri tamamlanmış göstererek, tutanak düzenlemek suretiyle süreksiz kabul sürecini sağladığı öne sürülen 7 kişi hakkında 3 yıldan 7 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açılmıştı. 2013 yılında süreksiz kabul süreçlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nce oluşturulan kurul tarafından denetim edildiği söz edilen iddianamede, denetimlerin akabinde inşaat işlerinde 280, mekanik tesisat işlerinde 202 ve elektrik tesisat işlerinde de 328 kalem olmak üzere toplam 810 kalem eksik imalatın tespit edilmişti.

480 tuvalet odasının tamamında izolasyon sorunu bulunduğu ve pis suyun koridorlara aktığının tespit edildiği belirtilen iddianamede, birtakım bloklarda yağmur suyu tahliyelerinin yapılamaması nedeniyle kimi hâkim ve savcı odalarının su dolduğu, mobilya ve duvarlarının tahrip olduğu anlatılmıştı.

10 yıl dayanır

Bina içerisindeki elektrik tesisatının ve panoların önemli tehlike doğurduğu tabir edilen iddianamede, binanın yangına karşı büsbütün korunaksız olduğu belirtilmişti. Ayrıyeten mutfak ve kazan dairesindeki doğalgaz kaçağını algılayıp ana vana akışını kesecek sistemin çalışmadığı da vurgulanmıştı. G blok ve H blok üzerinde izolasyon olmaması nedeniyle oluşan akıntıların taşıyıcı kolonlarda korozyona yol açacağı ve müdahale olmaması halinde binanın kelam konusu kısımlarının 10 yıllık bir dayanma mühletinin olduğu söz edilmişti.

Türkiye’nin en büyük kamu binasının inşaat ihalesi de çok konuşuldu. Saray’ın imalini, 2006’da CHP’den vekil seçildikten sonra AKP’ye geçen ve ismi Güç Bakanlığı’ndaki ihale yolsuzluğuna karıştıktan sonra istifa eden Cemal Kaya‘nın kardeşi Hâkim Kaya ve Şira Elektrik sahiplerinden Şakir Bakır almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir