İstanbul’a bir metro hattı daha geliyor

İSTANBUL (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 8,4 kilometre uzunluğunda, 7 istasyondan oluşan saatte 80 kilometre süratle hareket ederek günde 1 milyon yolcunun taşınabileceği, ‘Bakırköy Kirazlı Metro Hattı’nın üretim çalışmalarında sona geldiklerini ve sınırın yakın vakitte açılacağını duyurdu.

SON HAZIRLIKLARIMIZI YAPIYORUZ

Bakan Uraloğlu, İstanbul’’un en ağır yerleşim alanlarından birinde ve güç taban şartlarında titiz bir çalışma yürüttüklerine dikkati çekerek, “13,3 kilometre TBM imalatını, 3,6 kilometre klasik tünel açma metodu ile olmak üzere toplam 16,9 kilometre tünel hafriyatını, toplam 17 kilometre demir yolu ray montajını tamamladıklarını söyledi. Bu kapsamda 7 istasyonda 105 bin metrekare kapalı alanın inşasını bitirmiş olduklarını belirten Bakan Uraloğlu, “Artık hattımızı İstanbulluların hizmetine sunmak için son çalışmalarımızı yapıyoruz. İstanbul Havalimanı Gayrettepe Metro Hattı’nın Gayrettepe-Kağıthane kontağı ve Sirkeci Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Kuşak Ulaşım Projesi’nin akabinde İstanbul’a yeni bir raylı sistem çizgisi kazandırıyoruz. Bakırköy-Kirazlı Metro Çizgisi ile İstanbul’un ulaşım ağına güç katacağız”” dedi.

BİRÇOK NOKTAYA ENTEGRE OLACAK SINIR İLE KESİNTİSİZ ULAŞIM SAĞLANACAK

Bakan Uraloğlu, metro hattının Kayaşehir-Bakırköy İDO ortasında 39 dakika, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi – İncirli ortasında 31 dakika, Kayaşehir-Kirazlı ortasında 27 dakika, Metrokent-Özgürlük meydanı ortasında 30 dakikada seyahat imkânı sağlayacağını belirtti.

Metro çizgisinin 25 yıllık projeksiyondaki ekonomik çıkarına da dikkati çeken Bakan Uraloğlu, projenin karayolu bakım ve işletme çıkarının 2,4 milyar dolar, kaza çıkarının 71,5 milyon dolar, vakit karının 3,6 milyar dolar olmak üzere toplam 6,1 milyar dolar olacağını söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir