İsveç’ten sonra Danimarka da adım atacak… Kuran yakmaya yasal engel hazırlığı

Danimarka medyasına konuşan Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, Kopenhag hükümetinin “başka ülkelerle bu biçimde alay edilmesinin önüne geçmenin yollarını aramaya karar verdiğini” söyledi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Yalnızca evvelki gün yabancı büyükelçilik binaları önünde 5 Kuran yakma olayına şahit olduklarını belirten Rasmussen,pazartesi (bugün) için 7 Kuran yakma talebinin daha alındığını söyledi. Ülkenin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise “Kuran yakma olayları o denli bir seviyeye ulaştı ki Danimarka, kültürlere, dinlere ve geleneklere hakaret ve aşağılamayı kolaylaştıran bir ülke olarak görülüyor” tabirleri yer aldı.

Danimarkalı çok sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Kuran yakmasıyla başlayan provokasyonların sonuncusu ülkenin başşehri Kopenhag’da gerçekleşmiş; Danske Patriote isimli İslam düşmanı bir küme, Türkiye büyükelçiliği önünde Kuran’a yönelik atakta bulunmuştu.

Ulf Kristersson

İSVEÇ HÜCUMLAR İÇİN RUSYA’YI İŞARET ETTİ

– İSVEÇ Başbakanı Ulf Krissteron, ülkesinde peş peşe yaşanan Kuran yakma olaylarının gerisinde Rusya’nın olabileceğini ima etti. Danimarka’nın Kuran’a akınları önlemek için yasal tedbirler alacağını bildirmesinden saatler sonra Krissterson’un ofisinden de bir açıklama yapıldı. Kuran’a taarruzlarla ilgili Danimarka hükümeti ile yakın diyalogda olunduğu belirtilen açıklamada “Şu anda İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en önemli güvenlik krizini yaşıyoruz ve İsveç kelam konusu olduğunda, devletlerin ve devlet gibisi aktörlerin bu durumu faal olarak kullandıklarının farkındayız” tabirleri yer aldı.Kristersson’un “devlet ve devlet gibisi aktörler” tabirleriyle Rusya’ya işaret ettiği yorumları yapıldı. İsveç’in başşehri Stockholm’deki Türkiye büyükelçiliği önünde peş peşe yaşanan Kuran yakma olayları, Ankara’nın yansısını çekmişti. Bu durum, İsveç’in Rusya’dan korunma gayesiyle NATO’ya üye olma sürecini sekteye uğratmıştı. Geçen hafta İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Bilsström “Kuran’a ataklara müsaade veren maddelerde düzenleme yapacaklarını” açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir