İyi sürücüye ucuza riskliye pahalı sigorta

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) zarurî trafik sigortası için kısa ve orta vadede uygulanacak yeni yol haritasını açıkladı. 

Trafiğe kayıtlı tüm araçlar için mecburî olan trafik sigortasında yapısal meselelerin tahlili için SEDDK, ilgili paydaşlarla hazırladığı iş planını kamuoyu ile paylaştı.

‘Trafik canavarı…’

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, “Nihai hedef hür tarifeye geçmek. Araştırmalar gösteriyor ki hür tarifede âlâ – makus şoför farkındalığı önemli biçimde artıyor. Bu gayeye ulaşmak ismine kısa vadede mevcut 7 adımlı basamak sisteminden dinamik basamak idaresi sistemine geçiyoruz” dedi.

“Çok radikal bir uygulamaya adım atıyoruz” diyen Eroğlu kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Mevcut basamak sistemi kâfi değil. Çok riskli şoförler ve çok güzel şoförler ismi altında yeni basamaklar ekliyoruz. 7. basamakta bulunan ve 5 yıl kaza yapmayanları ödüllendirmek ismine çok uygun şoför diyerek 8’inci basamak yapısını alıyoruz. Tıpkı halde çok riskli basamak olarak isimlendirdiğimiz ve kamuoyunda ‘trafik canavarı’ olarak bilinen şoförler için de 0’ıncı basamağı oluşturduk.

Poliçe yenilemede 8. basamaktaki şoförler için yüzde 50 prim indirimi, 0. basamaktaki şoförlerin primlerine ise yüzde 200 sürprim uygulanacak. Bu biçimde düzgün şoförün daha düşük, riskli şoförün daha yüksek primle sigortalandığı dinamik bir yapı tesis etmiş oluyoruz.

Çok riskli kümesine toplam hasar belge adedinin yüzde 0.67’lik kısmı ile yaklaşık 10 bin şoför giriyor. İlgili kurumlara; bu şahıslara psiko-teknik kıymetlendirme, mecburî eğitime tabi tutulma ve şoför evrakına süreksiz müddet ile el konulması üzere uygulamaların yapılmasını önereceğiz.”

Orta vadede en değerli maksadın penetrasyonun artırılması olduğunu ifade eden SEDDK Başkanı Eroğlu, “26.1 milyon aracın olduğu ülkemizde, 5.1 milyon aracın sigortası yok ve mevcutta sigortalılık oranı yüzde 80. Traktör ve motosiklet hariç sigortalılık oranı ise yüzde 92. Toplam içinde gaye yüzde 95 sigortalılığa ulaşmak. Böylece toplam prim üretimine ek 6.9 milyar TL artış olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Eroğlu, trafik sigortasına yönelik alınması planlanan öbür önlemler ortasında yeşil dönüşüm kapsamında emisyon pahaları düşük yüzde 100 elektrikli araçlarda prim indirimi ve engellilere ilişkin araçlar için prim indirimini de sıraladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir