Japonya, deniz tabanından nadir toprak elementi çıkaracak

Japonya’nın, az toprak metalleri konusunda Çin’e olan bağımlılığını azaltmak gayesiyle 2024’te Pasifik Okyanusu’nda bulunan Minami-Torishima Adası açıklarında deniz tabanından elektrikli ve hibrid araçlar için temel elementler çıkarmaya başlayacağı belirtildi.

Nikkie Asia’nın haberine nazaran, Japonya, gelecek yıldan itibaren gaye bölgenin 6 bin metre derinliğinde bulunan ender toprak metallerine ulaşabilmek için çıkarma teknolojileri geliştirme çalışmaları yapacak.

Yakın vakitte açıklanan Ulusal Güvenlik Stratejisi’ne nazaran, bu adım, ender metal gereksinimini yüzde 60 oranında Çin’den karşılayan Japonya’nın belli ülkelere çok bağımlılığını azaltacak, yarı iletken geliştirme-üretme üslerini ileriye taşıyacak ve ender toprak elementleri üzere kıymetli mallar için istikrarlı arzı teminat altına alacak.

Japon meclisi 2022 mali yılı ikinci ek bütçesinde projeye 6 milyar yen (44 milyon dolar) tahsis edilmesini onaylamıştı. Para, pompaların geliştirilmesi ve deneme hedefli kullanılmak üzere 6 bin metrelik boru imali için harcanacak.

Öte yandan, uzmanlar, dünyanın en süratli deniz akıntılarından biri olarak bilinen kuroshio ya da başka ismiyle Japonya akıntısının amaç bölgeyi de kapsadığı ve bu kuvvetli şartlar karşısında kıymetli teknolojik pürüzler olduğu ihtarında bulundu.

Hükümet, bu yıl yürürlüğe giren Ekonomik Güvenliği Teşvik Kanunu kapsamında, az toprak elementleri de dahil olmak üzere 11 özel kritik materyal belirlendiğini açıklamıştı.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir