Joe Biden: Enflasyon Amerika’da her ay düşüyor

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında, iktisada ve enflasyonla çabaya ait değerlendirmelerde bulundu.

Ülke iktisadına ait arka arda 6 aydır hoş haberlerin geldiğini belirten Biden, enflasyonun yıllık bazda yüzde 6,5’e indiğini anımsattı.

Biden, “Enflasyon, dünyanın dört bir yanındaki büyük ekonomilerde yüksek olmasına karşın Amerika’da her ay düşüyor ve ailelere gerçek bir nefes alma alanı sağlıyor.” dedi.

Enflasyondaki düşüşün en büyük nedeninin akaryakıt fiyatlarındaki azalış olduğunu kaydeden Biden, besin enflasyonunun da yavaşladığına işaret etti.

Biden, güç ve besin fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyona ait bilgilerin de sevindirici olduğunu belirterek, çekirdek enflasyonun bir yılın en düşük düzeyine gerilediğini kaydetti.

Öte yandan, Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçilerin ulusal satış vergisine yönelik bir tasarıyı oylamaya hazırlandığını belirten Biden, bunun güçlü kesim için vergileri düşürürken orta sınıf için vergileri artıracağını anlattı. Biden, bu yasa tasarısının “masasına gelmesi” halinde veto edeceğini söyledi.

BIDAN’DAN “GİZLİ BELGELERLE” İLGİLİ AÇIKLAMA

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Biden, Delaware’deki konutunda da “gizli belgeler” çıkmasına ait, bu mevzuyu çok ciddiye aldığını, evrakların Delaware’deki konutunda Corvette marka arabasının da olduğu kilitli bir garajda bulunduğunu kaydetti.

Biden, avukatlarının ferdî kütüphanesinde de az sayıda doküman keşfettiklerini belirterek, bu mevzuda Adalet Bakanlığına derhal haber verdiklerini ve bakanlıkla tam bir işbirliği içinde süreci yürüttüklerini anlattı.

Ayrıca Biden, dün bedenindeki kanser riskli lezyonlar nedeniyle ameliyat olan eşi Jill Biden’ın düzgün olduğunu aktardı.

ABD’DE MAYIS 2020’DEN BU YANA BİRİNCİ SEFER NEGATİF AYLIK ENFLASYON KAYDEDİLDİ

ABD Çalışma Bakanlığının bugün açıkladığı datalara nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) geçen yıl aralıkta aylık bazda yüzde 0,1 azalırken, yıllık bazda yüzde 6,5 arttı.

Ülkede TÜFE, geçen yılın son ayında mayıs 2020’den beri birinci defa aylık bazda düşüş kaydetti.

Art arda 6 aydır yavaşlayışını sürdüren yıllık enflasyon da ekim 2021’den bu yana en düşük düzeyine geriledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir