Jorge Jesus’tan iddialı sözler: Onun rekorunu kırmak isterim

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi’nde unutulmaz bir geri dönüşle küme liderliğini korudu.

B Kümesi’nde birebir puanda olduğu Rennes’i konuk eden Sarı-lacivertliler, 3-0 geriye düştüğü maçtan 3-3’lük beraberlikle ayrılarak averaj avantajını sürdürdü.

Jorge Jesus müsabakanın akabinde düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı;

“Bir defa daha Fenerbahçe hoş bir maç çıkardı. Her anı hoştu. 3-0’dan maçı çevirebilmeniz için inanmanız gerekir. Bugün de bunu yaptık. Kazanamadık lakin beraberliği sağladık. Taraftarlara seslenmek istiyorum; oyuncular ortasında ayrım yapmayın. Öz inançlı olmamız, güçlü olmamı için bize her vakit takviye oluyorlar. Fakat oyuncular ortasında ayrım yapılmasını istemiyorum. Bugün Altay’a yansılar oldu. Ona gösterilen yansılar bana gösterilmiş bir yansıdır. Bu türlü bir ortamda bulunmak istemem. Dediğim üzere o yansılar Altay’a yapılmadı tıpkı vakitte bana da yapıldı. Bu halde olmaması gerekiyor. Evet ekiplerini seviyorlar ancak oyuncular ortasında ayrım yapmasınlar zira ben yapmıyorum.”

“Rennes bizi şaşırttı”

“Rennes maçın başında bizi şaşırttı. Majer’i oynattıkları konum itibariyle beklemediğimiz bir durumdu bu. Birinci 30 dakikada Fenerbahçe ofansif dengeyi sağlamakta zorlandı ve Rennes 3 kolay gol attı. Bizim de müdahale etmemiz gerekiyordu. Futbolda ‘time-out’ yok. Tüm oyuncularımla irtibatta bulunup Arao ve Crespo ortasında bir durum değişikliği yapmak zorunda kaldım. Zira Majer daima Crespo’nun ardında boş kalıyordu. Son 15 dakikada 3-1’e getirince maçı çevirebileceğimize inandık. Devre ortasında neleri düzeltmemiz gerektiğini konuştuk. Bir gol atarsak beraberliği yahut galibiyeti getirebileceğimize inanıyorduk. Miha Zajc’ın hoş frikik golünden sonra daha da çok inandık.”

“Zico’nun rekoruna kırmak isterim”

Portekizli çalışırıcı, Avrupa kupalarında 9 maçlık yenilmezlik serisi yakalayan ve evvelki rekorun Zico’ya ilişkin olduğu hatırlatırken Jesus şöyle cevap verdi:

“Onun rekorunu kırmak isterim. Bu kazanarak devam ettiğimizin göstergesi olurdu. Zico benim âlâ bir arkadaşım. Brezilya’da çalışırken Flamengo kulübünün 1 numaralı idolüydü. Kendisiyle birtakım röportajlar gerçekleştiriyorduk. Bu rekorda onun adımlarını takip etmek benim için bir memnunluk.”

“Bize karşı kazanmak kolay değil”

“Maçın birinci yarısında rakibimiz çok boşluk buldu ve tesirli oldular. Majer oyundan düşmeye başladıktan sonra biz daha fazla boşluk bulduk. Bu da bizim işimizi kolaylaştırdı. Taktiksel düzeyimiz daha âlâ düzeye çıktı. Maç bu formda değişti. Rennes Avrupa’nın en üst düzey kadrolarından birisi. Bununla ilgili hiçbir kuşkumuz yok. Fransa Ligue 1’de tahminimce Paris Saint-Germain ligi birinci Rennes ise ikinci yahut üçüncü bitirecektir. Kaliteli ve çabuk bir kadro. PSG’den sonra en çok gol atan ikinci grup. Bu da onların ne kadar âlâ bir ekip olduğunu gösteriyor. Âlâ başlamadık ancak kusurlarımızı düzelttik. Devre ortasında bunların olacağını oyuncularıma söylemiştim. Önde çok güzel baskı yaptılar ve bizi oynatmadılar. Münasebetiyle topu çok fazla tutamadık. Ancak biliyordum ki hiçbir kadro 90 dakika bu baskıyı yapamaz. Birebir şey Fenerbahçe için de geçerli. Futbol bir oyun; müspet ve negatif yanlarıyla oynamayı bilmeli. Fenerbahçe ekibi hem mental hem ruhsal olarak çok güçlü. Bize karşı kazanmak kolay değil.”

“Her oyuncu her teknik yönetici bu türlü bir skoru koruyamadığı vakit kendini hatalı hisseder. Antrenörler ve oyuncular bu türlü durumlarda sorumluluğu alırlar. Futbol bu türlü bir oyun. Hakem son düdüğü çalmadan hiçbir maç bitmiyor. Fenerbahçe üzere savaşan bir kadroya karşı oynuyorsanız bu durum daha sıkıntı oluyor. İşin sırrı inanmak. Kaybetmedik lakin berabere kaldık. İki grup son maçlarda liderlik için uğraş edecek. Umarım son maçlar sonunda altın anahtarı alan taraf biz oluruz.”

“Şüphesiz stoper isterdim”

Biz 3-4 günde bir maç yapmanın bedelini ödüyoruz. Ekipte daha çok müddet alan oyuncular sakatlık riskinin limitinde olurlar. Bu benim iddia ettiğim bir durumdu. Szalai ve Serdar Aziz neredeyse her maç 90 dakika oynuyorlar. Dinlenme fırsatları olmuyor. Münasebetiyle her an sakatlanabilecekleri ihtimalini görüyorduk. Şayet haftada bir maç yapıyor olsaydık bununla karşılaşmazdık. Saha içinde 3 stoperle oyunuyor lakin savunma anında art hatt dörtlüyoruz. Şu anda elimde bir stoper daha olsa uygun olurdu. Zira Luan Peres’in ne vakit döneceğini bilmiyoruz. Gustavo Henqrique de bi kas sakatlığı yaşadı. En az 2 maç olmayacak üzere görünüyor. Bu stil durumların üstesinden gelmeyi bilmeniz lazım. Gerçek şu ki; ‘takıma bir oyuncu daha katılacak bu hangi konum olsun?’ derseniz hiç elbet stoper derdim. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir