Kahvenize bir tatlı kaşığı bu yağdan ekleyin… Bakın neler oluyor…

Cildi nemlendirme, erken yaşlanmayı tedbire, kırışıklık ve çatlakları giderme üzere kıymetli özellikleri bulunan Hindistan cevizi yağı, egzama ve mantar üzere cilt sıkıntılarında da kullanılıyor. Anne sütü içeriğine sahip olan ve “yaşam ağacı” olarak da isimlendirilen Hindistan cevizi, pek çok hastalığın tedavisinde yerli halk tarafından kullanılıyor. Bu yağ, içeriğindeki MCT ismi verilen orta zincirli yağ asitleri ve anne sütünün de içerdiği laurik asit nedeniyle değerli bir besin kaynağı.

Günde 1-2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı yemek, güç yakımını yüzde 5 oranında arttırıyor. Yağı kattığınızda uygunca karıştırıp köpürtmeniz gerekiyor. Yoksa yağ, kahveden ayrılıp mide bulantısına neden olabilir.

Hindistan cevizi yağının yararları neler?

İçeriğindeki laurik asit nedeniyle antimikrobiyal olan yağ, bağırsaktaki ziyanlı mikropları temizleyerek kolon sıhhati olumlu tesirler.

Hindistan cevizi yağının kullanıldığı toplumlarda, obezite ve buna bağlı hastalıklar daha az görülüyor. Metabolizmayı hızlandırmasıyla da olumlu tesir yaratıyor. Bedende yağ yakımına yardımcı oluyor.

Rafine yağların yerini soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı ile değiştirmek tiroit işlevlerinde güzelleşme sağlar.

Hindistan cevizi yağı, cildi nemlendirir, mikropları yok eder, akne ve dermatit tedavisine takviye olur.

İçerdiği MCT, orta zincirli yağ asitlerinin keton cisimciklere dönüşmesi sonucunda beyin sıhhati üzerinde olumlu tesir yaratır. Alzheimer, Parkinson, Huntington ve MS üzere pek çok hudut sistemi hastalığına karşı hami özellik sağlar.

Kanser hücrelerinin büyüme ve gelişmesini maniler.

Kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürür ve düzgün huylu kolesterol (HDL) oranını yükselterek damar tıkanıklığı riskini azaltır ve kalp hastalıklarına karşı korur.

Kahvenize bu yağı ekleyip içerseniz…

Bir fincan sade filtre kahveye eklenen bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağıyla tüm gün, tok kalabilirsiniz. Ayrıyeten gün içinde daha fazla kalori yakımını da sağlanabilirsiniz.

Sade kahve içemiyorsanız 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağının yanında, 100 ml Hindistan cevizi sütü ve tarçın da ekleyebilirsiniz.

Kahveye Hindistan cevizi yağı eklemenin faydaları

1. Araştırmalar, Hindistan cevizi yağındaki MCT’lerin ve kahvede bulunan kafeinin metabolizmayı hızlandırabileceğini ve yakılan kalori sayısını artırabileceğini gösteriyor.

2. Kahve, daha az yorgun hissetmenize yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı ise süratli bir güç kaynağıdır.

3. Hindistan cevizi yağı MCT’leri, kafein ve klorojenik asitler üzere kahve bileşikleri, bağırsaklarınızı uyarır ve sindirim sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

4. Hindistan cevizi yağı, uygun kolesterol düzeylerini yükseltebilir.

Kahveye Hindistan cevizi yağı eklemenin zararları

Hindistan cevizi yağının kalorisi yüksektir. 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 121 kalori kıymetindedir.

Kahve ve Hindistan cevizi yağı metabolizmayı biraz hızlandırsa da, eklenen kaloriler hesaba katılmadığında, kilo almaya yol açar.

Sabah kahvaltı yerine kahve içmek, istikrarlı bir kahvaltıdan alacağınız birçok değerli besini kaçırmanıza yol açabilir.

Safra kesesi sıkıntıları ve pankreatit üzere rahatsızlıklar, yağ alımınızı sonlandırmanızı gerektirebilir.

Bu yağ, işlenmiş besinlerden elde edilenler üzere daha az sağlıklı yağları diyetinizde değiştirmek için kullandığınızda çok daha tesirlidir.

Ağız sıhhati için çok gerekli

Sabah bir şey yemeden evvel Hindistan cevizi yağı ile yapılan gargara yapabilirsiniz. Diş fırçalamadan evvel, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ağza alınır ve en az 5 dakika boyunca ağız bu yağ ile çalkalanır.

Hindistan cevizinde bol ölçüde bulunan laurik asit, antibakteriyel, antifungal ve antiviral aktivite gösterir. Ağız dışında sindirim kanalı florasının temizlenmesi ve düzenlenmesinde de tesirlidir.

Dişleri beyazlatıcı tesire sahip olan Hindistan cevizi yağı, diş eti kanamaları, iltihap ve çürükleri önler. Makus ağız kokusuna neden olan makus bakterileri öldüren bu yağ, diş hassasiyetini de azaltır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir