Kocaeli’deki Selçuk Duman cinayetinin tüyler ürperten detayları

Kocaeli Karamürsel’de yaşayan tersane işçisi Selçuk Duman’dan (43) haber alamayan ailesi, geçen yıl 7 Ağustos’ta kayıp başvurusunda bulundu.

Duman’ın öldürülmüş olabileceğinden şüphelenen Kocaeli Cinayet Büro Amirliği ekipleri, soruşturmayı bu yönde genişletti.

3 şüpheliye takip

Tersane işçisinin ev arkadaşları olan Ender Anıl Karagöz (42), kardeşi Eren Karagöz (33) ve Orhan Bilgin (38) takibe alındı.

Eş zamanlı operasyon

Araştırmalarını tamamlayan ekipler, 22 Ekim’de Zonguldak ve Kırıkkale ile Kocaeli’nin Karamürsel ve Gebze ilçelerinde eş zamanlı operasyonla 6 kişiyi gözaltına aldı.

Gebze’deki operasyonda şüpheliler, ellerindeki tarihi eserleri satmaya çalışırken yakalandı.

20’den fazla altın sikke ele geçirildi

Şüphelilerin ev ve araçlarında yapılan aramalarda 20’den fazla altın sikke ele geçirildi.

Şüpheliler, Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilirken, ele geçirilen tarihi eserler de Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

İple boğuldu

Emniyette sorgulanan şüphelilerden 3’ü, savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, Ender Anıl Karagöz, Eren Karagöz ve Orhan Bilgin ise ifadelerinde ev arkadaşları Selçuk Duman ile araç alışverişiyle ilgili husumet yaşadıklarını ve birlikte Bursa’nın Gemlik ilçesine gittikleri sırada iple boğarak öldürdüklerini itiraf etti.

DNA örnekleri eşleşti

Şüphelilerin 19 Kasım 2021’de gösterdiği alanda çürümüş erkek cesedi bulundu.

Cansız bedenden alınan DNA örnekleri ile yakınlarından alınan DNA örnekleri eşleşince Duman’a ait olduğu kesinleşti.

Emniyetteki işlemleri sonrası 3 şüpheli, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Karamürsel Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma da tamamlandı.

Keşif yaptılar

Hazırlanan dosya, olay yeri Bursa olduğu için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

İddianamede, olay öncesi İstanbul’da hasta olan babalarını ziyaret için hastaneye giden Karagöz kardeşlerin, kiralık otomobille Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir-Bursa-Gemlik-Yalova güzergahını takip edip, hiç durmaksızın 7 Ağustos 2021’de saat 01.30 sıralarında Karamürsel’e geldikleri belirtildi.

Planladılar

Sanıkların, olay günü de Selçuk Duman’ı Yalova çıkışında bulunan köfteciye yemeğe götürdükleri, daha sonra sağ arka koltukta oturan Duman’ın ön koltuğa geçmesi için otomobili Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde durdurdukları, burada oyun oynama bahanesiyle araçtan inip, geri geldiklerinde Orhan Bilgin’in arka koltuğa geçtiği, bu sayede de Duman’ın ön yolcu koltuğuna oturtulduğu bilgisi iddianamede yer aldı.

Öldürüp, dereye attılar

Sanıkların, tüm bu planı Selçuk Duman’ın yemek yedikleri köfteciden sonra kaçırılmış izlenimi vermek için gerçekleştirdikleri belirtildi.

Ailesinden kalan parayı almak için yaptılar

İddianamede, Karagöz kardeşlerin babaları hasta olduğu için paraya ihtiyaçları olduğu, çevrelerindekilerden borç istedikleri, Selçuk Duman’ı da ailesinden kalan parayı almak için öldürdükleri bilgisi yer aldı.

Sanıkların ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanmalarının istendiği iddianame, Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

DHA’nın haberine göre Ender Anıl Karagöz, Eren Karagöz ve Orhan Bilgin, ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir