Komünist başkandan işçileri mest eden imza! Çalışma saatlerini düşürüp maaşlara da yüzde 85 zam yaptı

Türkiye Komünist Partili Tunceli Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası yetkilileri ortasında toplu kontrat imzalandı. Mukaveleyle 01.03.2023 ile 28.02.2024 tarihleri ortasında norm takım emekçilerine aldıkları günlük yevmiye ve toplumsal haklara 01.03.2023 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 85 artırım yapıldı.

Sözleşmeyle ayrıyeten çalışanlara günlük 6 TL yol fiyatı yardımı yapılması da imza altına alındı.Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, taşeron şirket çalışanlarının haziran ayında yapılacak toplu kontratlarının akabinde ağustos ayı itibariyle çalışanların çalışma saatinin 7 saate düşürüleceği bilgisini paylaştı.

KADROLU PERSONELLERİN MAAŞI 21 BİN 200 LİRA OLDU

Yapılan kontrata ait Sözcü’ye bir değerlendirmelerde bulunan Maçoğlu, “Bileşenlerimiz ile yaklaşık iki yıldır üzerine konuştuğumuz çalışma saatlerinin düşürülmesine dönük çalışmamız da neticelendi. Şirket çalışanlarımızla haziran ayında yapılacak mukavelenin akabinde ağustos ayı itibariyle çalışma saatleri 7 saate düşürülecek. İhaleyle yapabileceğimiz bütün sarfiyatları emekçilere vererek ve onları destekleyerek daha güzel, ucuz ve kaliteli bir iş yapılıyor. Takımlı çalışanlarımıza yüzde 85 artırım ile 11 bin 500 lira olan maaşları 21 bin 200 civarına çıkartıldı” dedi.

“SORUNLAR İNSANLARIN ÖMÜR ALANLARINI KISITLIYOR”

Açıklamasının devamında enflasyon sayılarına ve kira fiyatlarına vurgu yapan Maçoğlu, “Enflasyon yüzde 100’ün üzerine çıkması ve yoksulluk hududunda da yükselme olduğu için beşerler meskenine ekmek götüremez duruma geldi. Kiralar 3-4 bin liradan aşağı değil artık. Bu üzere meseleler insanların hayat alanlarını kısıtlıyor. Bu bir sorun haline gelince de insanları çalıştıramazsın. Zira hayat pahalılığından işçide motivasyon sorunu oluyor, mutsuz oluyor, ailesiyle sorun yaşıyor. Bunların her biri, kişinin iş yapabilme, sorumluluğunu sürdürebilme sorunu yaşar. Bu sorunu halledilmediğinde ise ihale yapmak zorunda kalıyor ve çok büyük ziyan etmeye başlıyorsunuz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir