Maaşı 7.200 TL’nin altında kalan emekli yandı

Geçim kahrı her geçen gün katlanarak artan milyonlarca emeklinin gözü kulağı iktidardan gelecek artırıma çevrildi. İktidar minimum fiyatta olduğu üzere emeklilere de yüzde 55’e yakın bir oranda artırım yapmaz da yalnızca TÜİK enflasyonunu dikkate alırsa memur, emekçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin yaklaşık yüzde 90’ı 8 bin 506 liralık minimum fiyatın altına düşecek. Hala taban fiyatın üzerinde, 5 bin 501 ila 7 bin 200 lira ortasında aylık alan emekliler ise birinci kez minimum fiyatın altına düşerek geçim zorluğunu daha derinden hissedecek.

36.7 PUAN EK ARTIRIM KOŞUL

TÜİK bu yılın temmuz-kasım aylarını kapsayan 5 aylık periyotta tüketici enflasyonunun yüzde 14 arttığını hesaplamıştı. 3 Ocak 2023’te açıklanacak aralık ayı da eklendiğinde 6 aylık enflasyonun yüzde 17.5-18 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

SÖZCÜ’nün yaptığı hesaplamalara nazaran, emeklilere yıl başında ek artırım yapılmayıp yalnızca TÜİK enflasyonu kadar artırım yapılması halinde hala 7 bin 200 liranın altıda aylık alan tüm emekliler minimum fiyata yenik düşecek. Örneğin hala 5.500 lira alan ve minimum ücretliyle eşit gelire sahip olan emeklilerin aylığı Ocak ayından itibaren 6 bin 490 liraya çıkarken taban fiyatın 2 bin 16 lira gerisine düşecek. Bu emeklinin 2022’de olduğu üzere 2023 yılında da taban ücretliyle eşit hale gelebilmesi için yüzde 18’lik TÜİK artırımının üzerine 36.7 puan daha ek artırım yapılması gerekecek. Birebir formda TÜİK’in enflasyonu dikkate alınıp artırımın yüzde 18 civarında tutulması halinde hala 6 bin lira aylık alan emekliler ocakta 7 bin 80 lira, hala 7 bin lira alanlar da 8 bin 260 lira aylıkla hayat pahalılığına karşı hayat çabası verecekler.

Emekli öğretmenler isyan ediyor

30 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Saadet Karaman, “Yıllarca ülkenin çocuklarını yetiştirmiş benim üzere milyonlarca öğretmenin 7 bin, 7 bin 500 lira üzere emekli aylığıyla geçim sorunu yaşaması, ülkem ismine çok üzücü. Bizlere yıllarca minimum fiyatın altında artırım verilmesi hem onurumuzu kırıyor hem de taban fiyatın yol açtığı fahiş artırımlar karşısında savunmasız bırakıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir