Malatya’dan Güney Kore’ye! Yaşadıklarını anlattı: ‘Hamama gidiyorlar, düğünde altın takıyorlar’

YouTuber, influencer ve özgür gazeteci olarak Güney Kore’de yaşayan Ali Ertuğrul Öztarsu, Fırat Üniversitesi’nde gazetecilik kısmını bitirdikten sonra Güney Kore’de Kyung Hee Üniversitesi’nden mezun oldu. Türkiye ve Güney Kore’de pek çok toplumsal projede yer alan Öztarsu, YouTube kanalı aracılığıyla Güney Kore ve Türkiye münasebetlerine katkıda bulunmak ismine görüntü çalışmaları yaparken tıpkı vakitte da Güney Koreli bir sinema imal, dağıtım şirketinin partneri olarak Türkçe ve Korece içerik üretimlerine devam ediyor.

‘İLK KARŞILAŞTIĞIM TURİSTLER KORELİYDİ’

Ali Ertuğrul Öztarsu’nun Güney Kore’ye olan ilgisi aslında 2000 yılına kadar dayanıyor. Hayatında karşılaştığı birinci yabancı turistler Koreliler olunca bu ülkeye ilgi duymaya başlayan Ali Ertuğrul, aile olarak yabancı kültürden insanları konutlarında konuk ettiklerini de lisana getirdi. Bu sebeple küçüklüğünde Koreliler ile çok temasının olduğuna dikkat çeken Öztarsu, “O günlerden bugüne Kore’ye ve kültürüne yönelik ilgim sürüyor. Küçüklüğümden itibaren yurt dışı konusunda Kore önceliğimdi ve birinci fırsatta Kore’ye yerleşmeye karar verdim” açıklamasında bulundu.

Güney Kore’deki halkın Türk vatandaşlarına karşı yaklaşımını anlatan Öztarsu, “Diğer milletlere kıyasla Korelilerin Türklere yönelik tavırları çok uygun durumda, olağan bunun en değerli nedeni 1950 Kore Savaşı’nda Türkiye’nin gösterdiği fedakarlıklar. Ancak unutmamak lazım ki münasebetlerimizin daha derin art planı bulunuyor. Buna en âlâ örnek olarak Göktürk-Goguryeo bağları gösterilebiliriz. Fakat Türkiye imajı açısından daha fazla çalışmalar yürütülmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘ÖNÜMDE EĞİLİP TEŞEKKÜR ETTİLER’

Güney Kore’ye birinci geldiği vakitlerde karşılaştığı kimi yaşlı insanların Türk olduğunu duyar duymaz önünde eğilerek teşekkür etmelerinin kendisini çok şaşırttığını söyleyen Öztarsu, “Ülkemizden bu kadar uzakta olan bir coğrafyada Türk insanına bu kadar hürmet duyulması benim için inanılmaz bir duyguydu” tabirlerine yer verdi.

“Bir Türk olarak Güney Kore’ye ahenk sağlamak, ne kadar ortak taraflarımız olsa da maalesef çok kolay değil” diyen Öztarsu, bilhassa yemek kültürünün başlı başına bir sorun olabileceğinin altını çizdi. Bu mevzulara ayak uydurabilen Türklerin de olacağına ancak bu sefer de farklı hususlarda ahenk sorunu yaşayabileceklerine dikkat çeken Ali Ertuğrul Öztarsu, kelamlarına şöyle devam etti:

“Zaten halihazırda Kore’de okumak, iş yapmak, çalışmak, tatil yapmak üzere birçok mevzuda ayrıntılı bilgiler verdiğim Youtube kanalımdan milyonlarca insan bugüne kadar bilgiler edindi ve edinmeye de devam ediyor. İlerleyen süreçte de buraya her bahiste gelecek vatandaşlarımız için görüntü çalışmalarımı sürdüreceğim.”

EVE AYAKKABIYLA GİRMİYOR, DÜĞÜNLERDE ALTIN TAKILIYORLAR

“Güney Kore’nin, kültür bakımından Türk kültürüyle benzeri özellikleri öteki Asya ülkelerine nazaran daha fazla diyebiliriz” diyen Öztarsu, “Bunlara örnek olarak konuta ayakkabı ile girilmemesi, yemeğin yerde yeniliyor olması, bakkal kültürü, büyüklere olan hürmet, düğünlerde altın ve para takılması, hamam kültürü, internet kafe kültürü üzere örnekler verebiliriz” bilgisini paylaştı.

Güney Kore’de geçtiğimiz günlerde Cadılar Bayramı kutlamalarında yaşanan üzücü olaylar hakkında ise Ali Ertuğrul Öztarsu, “Güney Kore’de beşerler, pandemi kısıtlamalardan ötürü ülke genelindeki bütün cümbüş faaliyetlerinden 3 yıldır uzak kalmıştı. Ancak bu sene Halloween aktiflikleri, birinci defa büsbütün sıfır kısıtlamayla gerçeklecekti. Bu yüzden beşerler haftalardır bu etkinliklere katılmak için planlar yapıyordu. Böylesine bir aktiflikte ben de, Youtube kanalıma çekim yapmak için o bölgedeydim. Bölgede 100 bin üzerinde insan bulunuyordu” dedi ve ekledi:

“Olayların alevlendiği andan 20-30 dakika öncesinde tam facianın gerçekleştiği sokakta bulunuyordum ve kendimi zar güç dışarıya atabildim. Bu manzaraları de toplumsal medya hesaplarımdan paylaştım. Yalnızca biraz daha orada kalsaydım tahminen de bende ziyan görebilirdim. Çabucak karşı bölgeden çekimlerime devam ettim. Sonrasında hayatını kaybeden insanların cansız vücutlarını yere dizdiklerini görünce şok yaşadım. Yardım çığlıkları atan beşerler, kalp masajı yapmaya çalışan beşerler, herkes büsbütün gözümün önündeydi. Çok büyük bir şok yaşadım. Orada hayatını kaybeden bütün insanların ve ailelerinin acısını ben de yaşıyorum. Umarım bir daha dünyanın hiçbir yerinde bu formda facialar yaşanmaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir