Marmara ve Ege için toz taşınımı uyarısı!

ANKARA (İGFA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğü 27 Mart Çarşamba gününe ait hava varsayım raporunu yayımladı.

Yapılan son değerlendirmelere nazaran Türkiye’ genelinin modüllü ve çok bulutlu, Marmara’nın kuzeyi, Batı Karadeniz’in batısı, İç Anadolu’nun kuzeyi, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Bilecik, Kayseri, Aksaray, Niğde, Osmaniye, Kahramanmaraş, Mardin, İzmir’in kuzey, Manisa’nın doğu, Balıkesir’in güney kesitleri, Adana’nın güney ve doğu bölümleri ile Diyarbakır ve Batman’ın güney etraflarının yağışlı geçeceği iddia edildi.

Yağışların ekseriyetle yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak formunda olması beklenirken, sabah ve gece saatlerinde doğu bölgelerde yer yer pus ve sis hadisesi görüleceği varsayım edildi.

Hava sıcaklıklarının iç ve batı bölümlerde 3 ila 6 derece artacağı, başka yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı kestirim edildi. Rüzgarın ise ekseriyetle güneyli taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, Batı Akdeniz’in iç bölümleri ile Güney Ege’de yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi beklendiği kaydedildi.

Meteoroloji günlük hava varsayım raporunda ayrıyeten Marmara ve Ege Bölgelerinde toz taşınımı beklendiğini duyurdu.

Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi beklenirken, bir öbür ikaz da Batı Akdeniz’in iç kesitleri ile Güney Ege’de güneyli istikametlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir