NATO Savunma Bakanları Ukrayna ağırlıklı gündemle toplandı

Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in temsil ettiği iki günlük toplantıya NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlık ediyor.

NATO müttefiki 31 ülkenin savunma bakanları evvel NATO-Ukrayna Komitesi Toplantısı’na katılacak. Akabinde ABD öncülüğünde oluşturulan Ukrayna Savunma Temas Kümesi toplantısı yapılacak. Burada Ukrayna Savunma Bakanı Oleksi Reznikov sahadaki gelişmeleri NATO ülkelerine aktaracak ve Ukrayna’nın askeri gereksinimleri ele alınacak.

Bakanlar ayrıyeten NATO’nun caydırıcılığı ve savunmasının güçlendirilmesini görüşecek. Bu kapsamda 300 binden fazla askerin yüksek hazırlık düzeyine geçebileceği yeni bölgesel planlar, bunlara önemli ölçüde hava ve deniz kuvveti dayanağı üzere hususlar pahalandırılacak.

Savunma sanayi temsilcileriyle görüşme

Toplantı sırasında savunma sanayi şirketleriyle görüşmeler de yapılacak. Bu kapsamda küçük, orta ve büyük ölçekli savunma sanayi üreticileri gayriresmi görüşmeler için Brüksel’e davet edildi.

Görüşmeler sırasında bakanların savunma sanayi temsilcileriyle üretimin artırılması, arz zincirlerinin devamlılığının sağlanması ve işbirliklerinin artırılması üzere bahisleri ele alması hedefleniyor. Görüşmelere Ukrayna ve Avrupa Birliği de katılacak.

Bakanların Savunma Üretimi Hareket Planı’nı değerlendirmesi, planın Vilnius Tepesi sırasında kabul edilmesi amaçlanıyor.

Plan, silah ve mühimmat stoklarındaki eksikliklerin süratlice giderilmesini, ortak mühimmat teminini, mühimmat ve gereçlerin müşterek işlerliğinin artırılmasını hedefliyor.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler NATO Karargahında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir