O kaymakama taşıt kanununa muhalefetten soruşturma izni istendi

Batman’ın Gercüş ilçesinden 15 Temmuz günü Diyarbakır’a gelmek için yola çıkan ve Bismil ilçesinde trafik ışıklarında denetimden çıkarak 13 yaşındaki Muhammet Çelik’e çarparak vefatına, ışıklarda bekleyen Mustafa Oral’ın yaralanmasına neden olan eski Gercüş Kaymakamı Server Sinanoğlu hakkında, “Taşıt kanununa muhalefet etmek” hatasından yürütülen soruşturmada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yetkisizlik kararı verilerek evrak Batman Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

BAŞSAVCILIK VALİLİKTEN SORUŞTURMA MÜSAADESİ İSTEDİ

Herhangi bir görevlendirme kapsamında olmadan vazife dışı şahsi işleri nedeniyle Kaymakamlık bünyesindeki Köylere Hizmet Götürme Birliğine ilişkin resmi plakalı araçla yola çıkan ve alkollü olduğu için kaza yaparak taksirle bir kişinin vefatına, bir kişinin de yaralanmasına neden olan Sinanoğlu’nun doktor muayenesinde 0.27 promil alkollü olduğu tespit edilmiş, araçta ise bira kutuları bulunmuştu.

Resmi araçla misyon dışı kaza yaptığı için hakkında “Taşıt kanununa muhalefet etmek” hatasından dava açılabilmesi için soruşturma evrakını inceleyen Batman Cumhuriyet Başsavcılığı Valilikten soruşturma müsaadesi istedi. Müsaade çıkması halinde kaymakam Sinanoğlu hakkında kamuyu ziyana uğratacak biçimde taşıt kanununa karşıtlık hatasından 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus istemiyle dava açılacak.

ŞİKAYETTEN VAZGEÇİLDİ, KAYMAKAM TAHLİYE EDİLDİ

Öte yandan 13 yaşındaki Muhammet Çelik’e çarparak vefatına neden olduğu için hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesine dava açılan Kaymakam Server Sinanoğlu, kaza sonrası tutuklanmış lakin eksper raporu ve Çelik’in ailesinin şikâyetten vazgeçmesi üzerine duruşma günü beklenmeden tahliye edilmişti. Kazada yaralanan Mustafa Oral da şikâyetten vazgeçtiği için Kaymakam hakkında takipsizlik kararı verilmişti.

KAYMAKAMA TALİ KUSUR, ÖLENE ASLİ KUSUR VERİLDİ

Bilirkişi raporunda, yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu alanlarda yayalar için ışıklı işaretlerin ve ikaz levhalarının bulunduğu, bu işaretlere uyulması kuralının ölen Muhammet Çelik tarafından ihlal edildiği için asli kusurlu olduğu belirtilmişti.

Kaymakam Sinanoğlu’nun da alkolün de tesiriyle tali kusurlu olduğu belirtilen eksper raporunda, araç kullanan şoförlerin kavşak ve trafik ışıklarının bulunduğu yahut yaya geçitlerinin olduğu alanlardan geçiş yaparken yaya geçitlerine dikkat edip denetimli bir formda geçiş yaparak suratını yavaşlatması gerekirken bunu yapmadığı raporda yer aldı.

KAMERALARA KARŞIN SÜRAT TESPİTİ YAPILAMADI

Bilirkişi raporunda; kazanın yaşandığı kavşakta olay yerini gören kameralar olmasına karşın sanık kaymakamın sürat limitinin tespit edilmesinin mümkün olmadığı bilgisi yer alırken, sanığın kavşağa giriş yaptığı andan itibaren sürat limitini düşürmeyerek kent içindeki kullanım için öngörülen sürat limitinin üzerinde seyrederek gerekli itina ve yükümlülüğü yerine getirmediği belirtildi.

Mahkeme heyeti yine rapor alınması için belgeyi İsimli Tıp Kurumu’na göndermişti. Gelen ikinci raporda kazanın yaşandığı kavşakta sürat limitinin azami 50 olduğu, lakin kaymakamın suratının 103 olduğu bildirildi.

Sanık Kaymakam Server Sinanoğlu kaza sonrası açığa alınmış ve ardından görevlendirmesi İçişleri Bakanlığı kararıyla Çorum Valiliği Hukuk Müşavirliğine yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir